Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD, 2023’te Yatırım Tutarı ile ile Rekor Kırdı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 2023 yılına ilişkin yatırımlar hakkında bilgilendirme yapıldı. Detaylar geliyor...
EBRD, 2023’te Yatırım Tutarı ile ile Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 2023 yılında ekonomi genelinde 13,1 milyar euro tutarında rekor yatırım gerçekleştirdi. Banka geçen yıl 464 projeye finansman sağladı ve bu yatırımların yüzde 80’i özel sektör odaklı gerçekleştirildi.

EBRD geçen yıl Türkiye’de de önemli yatırımlara imza attı. Banka Şubat 2023’te depremlerin ardından iki yıllık 1,5 milyar euro değerinde yatırım planını duyurmuştu. Yeşil ekonomi finansmanı, 2023 yılında bankanın toplam yatırım hacminin yüzde 50’sini oluştururken, toplamda 6,5 ​​milyar euroyu aşan rekor bir rakama ulaşıldı.

EBRD’nin geçen yıl tüm kaynaklardan sağladığı toplam yatırım miktarı olan toplam seferberlik 26,2 milyar ulaşırken, buna 2,8 milyar euro doğrudan seferberlik ve 23,4 milyar euro özel dolaylı seferberlik ön rakamı da dahil oldu.

2023 yılında EBRD yöneticileri, Ukrayna’ya verilen desteği sürdürmek amacıyla bankanın ödenmiş sermayesini 4 milyar euro artırarak sermaye tabanını 34 milyar euroya çıkaracak bir kararı onayladı

EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso, “İklim krizi, makroekonomik belirsizlikler ve jeopolitik gerginlikler gibi küresel zorlukların giderek şiddetlendiği bir ortamda, EBRD müşterilerine ve faaliyet gösterdiği ülkelere verdiği desteği hızlandırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl, krizlerin doğal afetler gibi ani veya Ukrayna’daki savaş gibi uzun süreli olabileceğini gösterdiğini belirten Renaud-Basso, “Bu tür krizlerin niteliği ne olursa olsun, tüm ekonomilerimize verdiğimiz destek konusunda kararlı, çevik ve son derece etkili olmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.