Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

E-Ticaret Devinin Hisseleri Yüzde 75 Düştü: Sorunlar Büyük!

Dünyanın önde gelen e-ticaret şirketlerinden Alibaba’nın hisseleri son üç yılda yüzde 75 değer kaybı yaşadı. Şirket içi sorunlar dikkat çekiyor.
E-Ticaret Devinin Hisseleri Yüzde 75 Düştü: Sorunlar Büyük!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba için 2023 yılı oldukça çalkantılı geçti. Dünyada yapay zekanın hızla yükselişinin ortasında, şirketin geleceği hakkında şüpheli yaklaşımlar mevcut. Şirketin bulut bilişim birimi, Alibaba Kasım ayında bu planları iptal edene kadar yatırımcılar için yapay zekanın büyümesini halka açık bir listede yakalamaya hazırdı.

Grubun ABD piyasa değeri e-ticaretteki rakibi PDD’nin altına düştü. Bu, Alibaba’yı 2014 yılında dünyanın en büyük halka arzıyla küresel sahneye taşıyan sektördeki mücadelelerin sinyalini veriyor.

Geçen yıl iptal edilen bulut halka arz planları ve yönetim değişikliği, Çin’deki yabancı yatırımcılara öncülük eden bir şirket için daha büyük sorunları yansıtıyor. Alibaba’nın hisseleri 2020′de 300 doların üzerindeyken, yüzde 75 düşüşle hisse başına 77 doların altına düştü.

BABA hisse fiyat grafiği
Kaynak: TradingView

Pekin merkezli yatırım danışmanlık şirketi PDA’nın başkanı olan Duncan Clark, “Bundan nasıl kurtulacakları arasında açık bir iç mücadele olmalı, çünkü gerçekten kayıyorlar. Bazı derin iç sorunlar olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu. 1999 yılında Jack Ma tarafından kurulan Alibaba, ByteDance veya PDD’den çok daha eski bir şirkettir.

Alibaba Group’un önceki CEO’su olan ve Aralık 2022′de buluttan sorumlu başkan vekili olan Daniel Zhang’ın iş biriminin liderliğini sürdürmesi gerekiyordu ancak geçen yılın Eylül ayında beklenmedik bir şekilde istifa etti. Alibaba bulut işinde sektör lideri konumunda.

GCM Yatırım Banner

E-ticaret devi bulut iş gelirinin 30 Eylül’de sona eren çeyrekte yıllık bazda sadece yüzde 2 arttığını bildirdi. Şirket, Haziran’da sona eren çeyrekten bu yana, Alibaba Grubu’nun diğer bölümleriyle yapılan işlerden elde ettiği bulut gelirini de buna dahil etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın