Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Krallara Layık Özellikleriyle Dünyanın En Pahalı 10 Makam Aracı

Dünyanın en zengin iş insanlarının, kralların, kraliçelerin bindiği, zengin özellik ve konfor sunan en pahalı makam araçlarını derledik.
Krallara Layık Özellikleriyle Dünyanın En Pahalı 10 Makam Aracı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Araba alışverişinin eğlenceli bir şey olduğunu düşünüyorsanız, o zaman dünya çapındaki bu resmi devlet araçlarını görene kadar bekleyin. Dünyanın dört bir yanındaki kralların, kraliçelerin, başkanların ve sultanların nasıl seyahat ettiklerini bildiğinize eminim. Burada dünyanın en pahalı 10 başkanlık arabası bulunmakta ve bu araçlar kesinlikle aklınızı başınızdan alacak.

Konu araba alışverişi olunca, konuşacak ve düşünecek bir sürü şey çıkıyor ortaya. Bizler genellikle tarz ve asfaltları ağlatacak araçlar satın almak isteriz. Bunların yanı sıra satın almış olduğumuz bu otomobillerin güvenli, sahip olduğu özellikler ile emniyetli bir yolculuk sunan, yüksek hızda seyahat etmenizi sağlayan ve zorlu koşullarla bile başa çıkabilen, yolculuk sırasında eğlenceli vakit geçirebileceğiniz özellikleri de bünyesinde barındırmaları gibi özelliklerine dikkat ederiz. Medya, bilgi ve eğlence merkezleri günümüz otomobillerinde yaygın olarak bulunmaktadır; fakat sizlere sunmuş olduğumuz bu on araç, eğlenceyi bir üst seviyeye ve hatta daha da ötesine taşımaktadır. Bu arabaları kolaylıkla, taşınabilir mobil evler olarak isimlendirebiliriz.

Şarap soğutucularından buzdolaplarına, yüksek çözünürlüklü televizyonlara, rahat bir şekilde seyahat edilmesini sağlayan geniş alanlara kadar lüks bir otomobilde aradığınız bütün özellikler ve daha fazlası bu başkanlık araçlarında bulunmaktadır. Dilerseniz birlikte, dünyanın en zengin liderleri ve devlet başkanlarının sahip oldukları lüks limuzinlerin ve sedan araçların oluşturduğu listemize daha yakından göz atalım.

Huzurlarınızda dünyanın en pahalı 10 makam aracı:

10 Hindistan – Mercedes-Benz S600 Pullman Guard

180 Bin Dolar

GCM Yatırım Banner

Hindistan - Mercedes-Benz S600 Pullman GuardDünyanın en güçlü nükleer silahlarına sahip olan ülkeler arasında yer alan Hindistan’da devlet başkanı Narendra Modi, etkileyici bir Mercedes-Benz S600 modeli ile seyahat ediyor. Bu limuzinin iç kısmı kabarık rahat koltuklara ve mükemmel bir tasarıma sahip olmasının yanı sıra, çağdaş esintiler de taşımaktadır. Limuzinin bölmeli kısmı ise başkanın gizliliğini ve emniyetini sağlamaktadır. Bir lider her şeyden öte, kendi başına biraz zaman geçirebilmelidir. Ayrıca bu araba, ağır zırhları ve koruma kalkanı ile oldukça güvenliklidir. Aracın dış kısmı, AK 47 mermisine ve el bombalarına dayanabilecek şekilde güçlü ve dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Bu özelliklerin yanı sıra zırhlı kalede, bir GPS ve uydu navigasyonu da bulunmaktadır.

9 Filipinler – Mercedes-Benz W221

250 Bin Dolar

Filipinler - Mercedes-Benz W221Filipinler’de elit kesim tarafından kullanılan Mercedes-Benz W221 modelinin özelliklerine göz atmaya hazır mısınız? O zaman başlıyoruz. Bu başkanlık aracında otomotiv sektörünün simgeleşmiş markalarından olan Mercedes’e ait 17 inçlik orijinal S Sınıfı jantlar, otomatik şanzıman, beş yıldızlı motor performansı gibi özellikler bulunmaktadır. Devlet başkanları geçmişten günümüze ülke içinde ve dışında ulaşımlarını sağlamak için makam aracı olarak Mercedes-Benz’e ait modelleri seçmişlerdir.

Bu 4 kapılı araç; fren yardım sistemi (BAS), fren gücü artışı, çarpma sensörleri, elektronik denge programı (ESP), gece görüş sistemi ve daha birçok özelliği de bünyesinde barındırmaktadır. Airmatic Dual Control havalı süspansiyonlarının ve radar sistemlerinin yanı sıra, Hollywood’u kıskandırmaya aday heyecan verici eğlence sistemleri de bu lüks otomobilin içerisinde yer almaktadır.

8 Rusya – Mercedes S Sınıfı Limuzin

251 Bin Dolar

Rusya - Mercedes S Sınıfı LimuzinRusya Devlet Başkanı Vladmir Putin, arabası söz konusu olunca mahalledeki emekli amca misali otomobilinin etrafına kimseyi yaklaştırmıyor. Onun Mercedes S Sınıfı limuzini, otomotiv piyasasındaki uzay yarışlarında yer alacak yeni jenerasyon otomobillere benzemektedir. Putin kendi tasarlamış olduğu bu aracı elde edebilmek için her şeyi yaptı ve sonuçlar kesinlikle inanılmaz oldu. Öncelikle, direksiyon simidinde bir çift altın kartal bulunmaktadır. Bu aracın direksiyonu ve koltukları yumuşak deriden yapılmış olup, bu otomobil en üst düzeyde zırhlı koruma özelliklerine ve düşük bir tavan hattına sahiptir. Rus parasının satın alabileceği daha iyi bir şey görmek istiyorsanız, bu aracın başka bir resmine daha bakabilirsiniz. Ancak paranın satın alamadığı bazı şeyler de var gibi görünüyor, çünkü Rusya’nın sahip olduğu dünyanın en kötü polis arabaları, bu makam aracına bakınca kendi içinde bir ironi taşıyor.

7 Malezya – Maybach 62

394 Bin Dolar

Malezya - Maybach 62Şimdi Asya’ya bir uzanalım ve Malezya’daki Maybach 62 modeli başkanlık aracına bir göz atalım. Kısa bir aradan sonra Maybach piyasaya geri dönüş yaptı ve şu anda asfaltları ağlatmaya hazır. Malezya’nın seçkin asilleri arkalarına yaslanabilirler ve birinci sınıf koltuklarında rahatlarken, şarap soğutucularında içkilerini serin tutabilirler. Piknik masaları, güvenlik özellikleri ve en son teknoloji, bu tarz lüks arabaların olmazsa olmazlarındandır. 400 bin dolar civarında paraya sahip olmayan herhangi biri, bu güzel canavarı elde edemez.

MALEZYA SULTANI İÇİN YAPILMIŞ DÜNYANIN EN PAHALI KAMYONU İÇİN TIKLAYIN.

6 İngiltere – Jaguar XJ Sentinel

455 Bin Dolar

İngiltere - Jaguar XJ Sentinelİçerisindeki rahatlık ve lüks içerikli konfor özellikleri ile bir gemiyi andıran dünyanın en lüks sedanları arasında olan Jaguar XJ Sentinel, İngiltere Başbakanı’nın makam aracıdır. Bu makam arabası özelleştirilmiş bir zırhtır ve 5 litrelik supercharged V8 motor ile donatılmıştır. Bu otomobilin bünyesinde bir sürü detay ve havalı özellikler bulunmaktadır. Dış kısmı çelik plakalar, Kevlar ve titanyumdan oluşturulmasının yanı sıra, kurşun geçirmeyen polikarbonat camlara da sahiptir.

Arabanın içerisinde herhangi bir felakete karşı bir oksijen kaynağı bulunmaktadır ve araç ayrıca göz yaşartıcı gazlara karşı da dayanıklılık göstermektedir. İç kısmı ise tam bir mühendislik harikasıdır. Yüksek çözünürlüklü televizyonların, gece görüş özelliklerinin ve seyahat sırasında konferans görüşmeleri yapabilmek için önemli olan ses sistemlerine sahip olan bu araç, lüksün metale ve titanyuma bürünmüş halidir.

5 Tayland – Maybach 62 Limuzin

500 Bin Dolar

Tayland - Maybach 62 LimuzinTayland Kralı Bhumibol Adulyadej ve onun soylu ailesi, resmi araçlara gelindiğinde en iyi makam arabaları, dünyanın en seçkin otomobilleri arasında yer alan Maybach 62 Limuzin’ini seçmişlerdir. Bu büyük kötü çocuk, V12 motoru ve geniş iç mekanı ile tam bir güç kaynağıdır. Aracın içerisinde bulunan eğlence paketine gelecek olursak; DVD ve CD sistemi, buzdolabı ve şarap soğutucusu gibi olanaklar bulunmasının yanı sıra, merkez konsolu en son teknoloji ile üretilmiştir. Bu limuzinlerde sıradan herhangi bir şeye rastlayamazsınız. Yüksek performansları ve lüks görünümleri ile bu araçlar yarım milyon dolar değerindedir.

4 Vatikan – Mercedes-Benz M Sınıfı

525 Bin Dolar

Vatikan - Mercedes-Benz M SınıfıPapa Francis’in seyahat ettiği bu aracı televizyonlarda ya da sosyal medyada görmüş olabilirsiniz. Vatikan’ın lideri Papamobil’i ile inanlarını selamlamakta ve bebeklere öpücükler dağıtmaktadır. Başpiskopos, bir Mercedes-Benz’in M Sınıfı otomobili ile bu geleneği devam ettirmektedir. Sıradan ve lüksün dışında bir hayat yaşamakta ısrarcı olan Papa Francis, bu aracın içerisinde biraz da olsa tuhaf görünmektedir ve içerisinde bulunduğu bu Papamobil’in değeri yarım milyon doların üzerindedir. Bu araç özel olarak dizayn edilmiş olup, koruyucu kasası bariyerler ile tasarlanmıştır ve bu otomobil normalde bir salyangoz hızında caddede ilerlerken, saatte 258 kilometrelik hıza ulaşabilmektedir. Tüm zamanların en hızlı Mercedesleri arasında yer almasa da bir makam aracına göre oldukça hızlıdır.

3 Çin – Hongqi Limuzin

802 Bin Dolar

Çin - Hongqi LimuzinHongqi Limuzin Çin’deki en pahalı otomobildir. Hongqi kelimesi, komünist bir ülke olan Çin için anlamlı bir sözcük olan “kızıl bayrak” anlamına gelmektedir. Hongqi Limuzin’de 8 ileri şanzıman, 718 Nm tork ve 381 beygir gücü üreten dört adet turbocharged V8 motor bulunmaktadır. Bu canavar, 0’dan 100 kilometrelik hıza 8 saniyenin biraz üzerinde ulaşabilmektedir ve en yüksek hızı saatte 220 kilometredir. Çin’deki varlığı ve hükümet liderleri ile ilişkisi sayesinde Hongqi, Çin piyasasında oldukça rağbet gören lüks bir otomobildir.

2 ABD – Cadillac One

1.5 Milyon Dolar

ABD - Cadillac OneAmerika Birleşik Devletleri Başkanı, en pahalı zırhlı araçlar arasında yer alan Cadillac One modeli ile gezintiye çıkıyor. Resmi bir makam arabası olan bu model, General Motors tarafından üretilmiştir. Birleşik Devletler, 80 yıldır başkanlık araçları kullanmış olsa da bu model içlerinden en güzelidir. Şimdi ki başkanlık aracı, limuzin tarzında bir Cadillac modelidir ve ABD’nin şimdiki Başkomutanı olan Barack Obama’nın güvenliğini sağlamaktadır. Cadillac One’nin içerisinde Başkan’ın kan grubu ile eşleşen kan ünitelerinin bulunduğu bir depo yer almaktadır. Ayrıca bu aracın içerisinde acil durumlar için bir oksijen tankı da bulunmaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra otomobil, karanlıkta yol alabilmesi için gece görüşü sağlayan ekipmanlar ile donatılmıştır.

1 İngiltere Kraliçesi – Bentley State Limuzin

15 Milyon Dolar

İngiltere Kraliçesi - Bentley State Limuzinİngiltere Kraliçesi, etrafta gezinmek istediği zaman antik döşemelere sahip lüks bir aracın kendine yeterli gelmeyeceğini düşünmüş. Dünyaca ünlü otomotiv şirketlerinden bir tanesi olan firmadan ve gösterişli makam aracından Bentley hakkında öğrenmeniz gereken bilgiler adındaki yazımızda daha önce bahsetmiştik.

Bu gösterişli araç, asil bir kadının ihtiyacının olabileceği özellikler ile donatılmıştır. Kraliçe II. Elizabeth ile simgeleşmiş otomobil markası olan Bentley, 50. yıl dönümü anısına bu mükemmel makam aracına imzasını atmıştır. Bentley modelinin kapıları 90 derecelik açıyla açılabilme özelliğine sahip. Bu aracın içerisinde gezdiğiniz yerlerin tadını çıkarabilmeniz için “panoramik cam” bulunmaktadır. Otomobilde Kraliçe’yi sağ salim gideceği yere götürmek için üst düzey güvenlik önlemleri de yer almaktadır.

Dünyanın en zengin liderlerinin ya da devlet başkanlarının güvenliğinin sağlanması oldukça mantıklı gelse de araçların içerisinde bulunan şarap soğutucuları, buzdolapları, eğlence ve medya merkezleri gibi bazı özellikler aşırı lüks olarak tanımlanabilir. Bu makam araçlarının birçoğu başkanları veya liderleri güvende tutmasının yanı sıra, asil insanların itibarlarını da oldukça yükseltmektedir. Sıradan bir arabanın neredeyse 10 katı daha pahalı olan bu özel yapım makam arabaları, adeta insanları lider olmaya teşvik etmektedir. Her şeyi bir kenara bırakıp sorumuza gelelim. Eğer bir lider, bir devlet başkanı olsaydınız, bu pahalı makam araçlarından hangilerini kullanmak isterdiniz? Sorumuzun cevabı ile bu konu hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.