Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük Fabrika Balıkçı Gemisi Türkiye’de Üretildi

Bakan Mustafa Varank, Tersan Tersanesi'nde dünyanın en büyük yüzen fabrika balıkçı gemisinin üretildiğini ifade etti. İşte detaylar...
Dünyanın En Büyük Fabrika Balıkçı Gemisi Türkiye’de Üretildi
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yalova’daki Tersan Tersanesi’ne ziyarette bulundu. Türkiye’nin şu anda Avrupa’nın en teknolojik gemilerini yapan tersanelere sahip olduğunu bildirdi.

“Dünyanın En Büyük Yüzen Fabrika Balıkçı Gemisi Türkiye’de Üretildi”

Bakan Varank, Tersan Tersanesi’nin yakın zamanda teslim edeceği gemileri incelediklerini belirterek, dünyanın en büyük yüzen fabrika balıkçı gemisinin Türkiye’de üretildiğini duyurdu. Geminin detaylarına dair bilgi vererek günlük 450 ton balığın yakalanıp işlenebildiğini belirtti. Dört saat içinde işlenen balığın dondurulup taze bir şekilde kıyıya ulaştırıldığını aktardı. Geminin tam otomasyonlu teknolojik bir harika olduğunu vurguladı.

Tersan Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, konuya ilişkin açıklama yaptı. Balıkçı gemisinin 108.2 metre boyunda, 19 metre genişliğinde olduğunu kaydetti. Gemilerin üzerinde 150 kişinin çalıştığını ürünlerini devamlı karadan destek alarak balık yakalamaya, fabrikasında üretim yapmaya yönelik olduklarını belirtti. Bu gemilerin dünyanın birçok ülkesinde teslim ettiklerini aktardı.

Bakan, Tersan Tersanesi’nde bulunan gemileri işaret ederek Antarktika’ya, Hollanda’ya ve Kanada’ya gidecek olan gemilerin olduğunu belirtti. Tersanenin ihracatın merkezi haline geldiğini vurguladı. Türkiye’yi katma değerli üretimle, yatırımla, istihdamla, ihracatla büyütmeye çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye’nin denizaltılarında kullanılan torpidoların atıldığı en nitelikli burun kısmının üretiminin Yalova’da gerçekleştiğini aktardı. Kabiliyetli balıkçı gemilerinin Türkiye’de üretilmesinin gurur verici olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Varank, konuya dair sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu:

Mustafa Varank Dünyanın En Büyük Fabrika Balıkçı Gemisi
Kaynaklar: Twitter

“İlk Kruvazör Gemisi Tersan Tersanesi’nde Üretildi”

Bakan, Türkiye’de ilk kruvazör gemisinin Tersan Tersanesi’nde üretildiğini hatırlattı. Kruvazör gemilerinin yurt dışına ihraç edildiğini tamamen elektrikle çalışan ve çevreye saygılı gemiler olduğunu aktardı. Geleceğin trendlerinin ne olduğunun farkında olduklarını söyleyerek dünyanın en teknolojik gemilerini üreterek Türkiye’yi kalkındırmaya devam edeceklerini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın