Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası ve IMF Toplantıları Resesyon Uyarısıyla Başladı

Dünya Bankası ile IMF toplantılarının ilk gününde, küresel resesyon için artan risk uyarıları geldi. Malpass ile Georgieva, iyiye işaret etmedi.
Dünya Bankası ve IMF Toplantıları Resesyon Uyarısıyla Başladı
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yıllık toplantıları bugün başladı. Dünyadaki ortak gündem, savaşın yarattığı çalkantılar, kötüleşen enflasyon ortamı ve merkez bankalarının sıkılaşma politikaları etrafında dönerken iki kuruluştan resesyon uyarıları geldi.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass ve Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra enflasyonu süregelen bir sorun olmasıyla birlikte küresel durgunluk riskinin arttığını söyledi.

Malpass, iki kurumun yıllık toplantılarının başında Georgieva ile konuşmasında gelecek yıl dünya çapında bir durgunluk riski olduğunun altını çizdi. Bu noktada Malpass, gelişmiş ekonomilerde yavaşlayan büyümeye ve birçok gelişmekte olan ülkede para biriminin değer kaybına atıfta bulundu.

Georgieva ise IMF’nin, oynaklığın büyümeyi aşağı çektiği dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’de önemli bir sorun gördüğünü söyledi.

Dünya pandemi, Ukrayna’daki savaş ve küresel bir gıda ve enerji krizinin zorluklarıyla boğuşurken düzenlenen toplantıların ana gündemi çoklu kriz ortamını ele almak olacak. Birçok lider, yönetici, ve akademisyenin katılacağı toplantılar 16 Ekim’e kadar sürecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın