Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası Türkiye’nin Büyüme Performansında Yükseliş Bekliyor

Dünya Bankası, yüksek enflasyon oranı yüzünden merceğe aldığı Türkiye’nin ekonomide büyümeyi sürdürmeye yatkın olduğu ancak politikalarının belirsizlik yarattığı izlenimini paylaştı.
Dünya Bankası Türkiye’nin Büyüme Performansında Yükseliş Bekliyor
HABER GİRİŞ

Nisan ayına ilişkin gıda güvenliği raporunda, küresel çapta düşen gıda enflasyonuna rağmen hayat pahalılığında ilk sıralarda yerini koruyan Türkiye’nin yüksek fiyat artışında 10 ülke arasında kalmaya devam ettiğini açıklayan Dünya Bankası’ndan yeni bir veri geldi.

Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nun Haziran sayısını paylaşan Dünya Bankası, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme beklentisini yukarı çekti.

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2023’ü yüzde 3,2 büyümeyle kapatacağı, 2024’te büyüme rakamının yüzde 4,3 ve 2025’te yüzde 4,1 olabileceği tahmini paylaşıldı.

Raporun Ocak sayısında ise tahminler 2023 için yüzde 2,7 ve 2024 için yüzde 4 olmuştu.

Depremlerin Ardından Yeniden İnşa, Yatırımları Artırır

Türkiye’nin Şubat ayında yaşadığı deprem şokuna atıf yapılan raporda, ekonominin aldığı hasarın, iki katına ulaşacak olan yeniden inşa maliyetleriyle daha da artabileceğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Deprem bölgesini canlandırmak için ekonomiye yönelmenin yatırımları daha çok artırabileceği varsayımı paylaşıldı.

Makroekonomik Politikaların Gelişimi Belirsiz

Türkiye’de halkın yüzleştiği kronik enflasyona da dikkat çekilen raporda, TL’nin düşen değeri, yüksek cari açık ve düşük rezervlerin konuşulduğu ortamda makroekonomik politikaların gelişiminin belirsiz olduğu söylendi.

Belirsizlik ortamında tamamıyla ekonomik büyümeye odaklanan Türkiye’nin direnç seviyesini korumaya çalıştığı izlenimi paylaşıldı.

Geçen hafta Ocak-Mart 2023 dönemine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin 2023 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 4,0 oranında büyüme kaydettiğini açıklamıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.