Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Gıda Enflasyonunda İlk 10’da Yerini Korudu

Dünya çapında düşen gıda enflasyonuna rağmen hayat pahalılığında ilk sıralarda yer alan Türkiye, yüksek fiyat artışında 10 ülke arasında kalmaya devam etti.
Türkiye Gıda Enflasyonunda İlk 10’da Yerini Korudu
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) paylaştığı son verilerde mayıs ayı itibarıyla küresel gıda fiyatlarının 2 yılın en düşük seviyesine indiğini açıklaması Türkiye’de karşılık bulmadı.

Kronik enflasyon sorunu yaşayan Türkiye, gıda enflasyonu en yüksek ülkeler arasında yer almayı sürdürdü.

Dünya Bankası’nın nisan ayına ilişkin gıda enflasyonu verilerinde adından söz ettiren Türkiye, yılın dördüncü ayında gıda enflasyonunda dünya sekizincisi olarak kayıtlara geçti.

Dünya Bankası’nın gıda güvenliği raporuna göre tüketici fiyatlarının yıllık artış oranında ilk sırada olan ülke yüzde 352 artışla Lübnan oldu.

En yüksek gıda enflasyonuna sahip ikinci ülke Arjantin ve üçüncü ülke Zimbabve olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

İki ülkenin tüketici fiyatlarının son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde zamlandığı bildirildi.

İlk 10 sırada yer alan diğer ülkeler sırasıyla; İran, Surinam, Mısır, Ruanda, Türkiye, Lao ve Sierra Leone olarak kaydedildi.

Uzun süredir dünyanın en yüksek gıda enflasyonuna sahip 10 ülkesi listesinde bulunan Türkiye, mart ayında listede beşinci sırada yer almıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.