Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Gıda Fiyatları Son 2 Yılın En Düşük Seviyesinde

Mayıs ayı küresel gıda fiyatlarını açıklayan FAO, tahıllar, bitkisel yağlar ve süt fiyatlarının etkisiyle ana endekste düşüş olduğunu bildirdi.
Dünya Gıda Fiyatları Son 2 Yılın En Düşük Seviyesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyat endeksinin Mayıs raporunu yayımladı. Dünya gıda fiyat endeksi Mayıs’ta 124,3 puana inerek 2021 yılından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Endeks, Nisan’da 127,7 puan değerinde gerçekleşmişti.

Aylık bazda yaşanan yüzde 2,6’lık düşüşün bitkisel yağlar, tahıllar ve süt ürünlerinden kaynaklandığı belirtildi.

FAO’ya göre tahıl fiyatlarında önemli bir düşüş oldu. Karadeniz Tahıl Girişimi’nin Ukrayna’dan yapılan sevkiyatlara izin vermesi arz tarafına olumlu yansırken, tahıl fiyat endeksi önceki aya kıyasla yüzde 4,8 azalarak 136,1’den 129,7’ye geriledi.

Bitkisel yağ endeksi aylık bazda yüzde 8,7 düşüş göstererek 130 puandan 118,7’ye indi. Endeksteki devam eden düşüş, hurma, soya, kolza tohumu ve ayçiçeği yağı fiyatlarının düşmesinden kaynaklandı.

Et ve Şeker Hariç Ana Endekslerde Düşüş Oldu

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: FAO

Nisan’da 122,6 değerinde gerçekleşen süt ürünleri endeksi yüzde 3,2 azalarak 118,7 puan oldu. Endeksin art arda 10 aydır düştüğüne dikkat çekilirken, “Güneydoğu Asyalı alıcıların yüksek alımları ve mevsimsel olarak düşen süt arzı nedeniyle Okyanusya’dan gelen tedarikler için artan fiyat teklifleri, yüksek ihracat mevcudiyeti nedeniyle Avrupa fiyatlarındaki düşüşle neredeyse dengelendiğinden, tereyağı fiyatları hafifçe yükseldi.“ şeklinde açıklama yapıldı.

GCM Yatırım Banner

FAO et fiyat endeksinde ise yüzde 1 puanlık bir artış kaydedildi. Nisan’da 116,7 olan endeks, Mayıs’ta 117,9’a çıktı. Kümes hayvanı et fiyatlarının Asya’dan devam eden yüksek ithalat talebi ve yaygın kuş gribi salgınları nedeniyle arttığı belirtildi.

Son olarak şeker fiyatlarındaki duruma bakıldığında kayda değer bir artış oldu. Aylık bazda yüzde 5,5 artan endeks 149,4 puandan 157,6’ya yükseldi.

Böylelikle dünya gıda fiyat endeksi şeker ve et fiyatlarındaki artışa rağmen süt, bitkisel yağlar ve tahıllardaki düşüşün etkisiyle Mayıs ayında 3,4 puan azalmış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.