Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası Hindistan Ekonomisi için Tahminlerini Güncelledi

Dünya Bankası, Hindistan ekonomisi için tahminini tüketimdeki daralma nedeniyle düşürse de dirençli kaldığını vurguladı. Beklentiler haberde...
Dünya Bankası Hindistan Ekonomisi için Tahminlerini Güncelledi
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası, bugün yayımladığı raporda Hindistan ekonomisi için beklentilerini güncelledi. Buna göre Hindistan’ın gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin 2023-2024 mali yılında muhtemelen yüzde 6,3’e gerileyeceği belirtildi.

Aralık tahmininde Dünya Bankası yüzde 6,6 büyüme öngörmüştü. Aşağı yönlü revizyonunda kurum, daha yavaş tüketim artışı ve zorlu dış koşulları gerekçe gösterdi.

“Artan borçlanma maliyetleri ve daha yavaş gelir artışı, özel tüketim büyümesi üzerinde baskı oluşturacak ve salgınla ilgili mali destek önlemlerinin geri çekilmesi nedeniyle devlet tüketiminin daha yavaş artması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Yine de Dünya Bankası’na göre büyümedeki bazı yavaşlama belirtilerine rağmen Hindistan’ın büyümesi dirençli kalıyor. Güncelleme, küresel ortamda önemli zorluklar devam etse de Hindistan’ın dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduğunu belirtiyor.

Genel büyüme güçlü olmaya devam ediyor ve tüm yıl için yüzde 6,9 olacağı tahmin ediliyor. Dünya Bankası’nın Hindistan Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame, güncellemede şu ifadelerle değerlendirmede bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Hindistan ekonomisi dış şoklara karşı güçlü direnç göstermeye devam ediyor. Dış baskılara rağmen Hindistan’ın hizmet ihracatı artmaya devam etti ve cari işlemler açığı daralıyor.”

Öte yandan manşet enflasyon yükselmiş olsa da küresel emtia fiyatlarındaki gevşeme ve iç talepteki bir miktar ılımlılık nedeniyle 23/24 mali yılında ortalama yüzde 5,2’ye düşmesi bekleniyor.

2022-2023 mali yılı içinse yüzde 6,6 enflasyon tahmin ediliyor. Ayrıca dış cephede, güçlü hizmet ihracatı ve daralan ticaret açığı sayesinde cari hesap açığının 22/23 mali yılındaki tahmini yüzde 3’ten GSYİH’nin yüzde 2,1’ine daralacağı öngörüldü.

Raporun başyazarı ve Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti Dhruv Sharma, son çalkantılara ilişkin olarak da görüş bildirdi.

ABD ve Avrupa’daki finansal piyasalardaki son gelişmelerden kaynaklanan yayılmaların, Hindistan dahil gelişmekte olan piyasalara yönelik kısa vadeli yatırım akışları için risk oluşturduğunu söyledi. Ancak Hint bankalarının iyi bir sermayeye sahip olduklarını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın