Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dükkan ve Ofis Fiyatları Ne Kadar Yükseldi? TCMB Açıkladı

TCMB, 26 Şubat tarihinde gayrimenkul fiyatlarına ilişkin yeni bir gösterge olan Ticari Gayrimenkul Fiyat Endeksini paylaştı. Fiyatlar ne kadar yükseldi? İşte detaylar;
Dükkan ve Ofis Fiyatları Ne Kadar Yükseldi? TCMB Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ticari gayrimenkul piyasasındaki fiyat değişikliklerinin tespit edilmesi amacıyla ilk kez “Ticari Gayrimenkul Fiyat Endeksini” (TGFE) kamuoyu ile paylaştı.

Küresel finansal kriz döneminde ticari gayrimenkul fiyatlarının konut fiyatlarına göre daha sert düşüş ve yüksek oynaklık gösterdiği belirtildi. TCMB tarafından hazırlanan endekste, gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından bankalar için düzenlenen değerleme raporları kullanıldığı aktarıldı.

Bu değerleme raporlarında gayrimenkulün yaşı, alanı, konumu, yapı kalitesi ve benzeri karakteristik özellikleri kullanıldı ve parasal değer tespiti yer aldı.

Türkiye genelinde TGFE, 2023’ün son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 12,5, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre nominal olarak yüzde 98,2, reel olarak yüzde 21,8 oranında yükseldi.

Dükkan ve Ofis Fiyatları Ne Kadar Yükseldi! TCMB AçıkladıKaynak: TCMB

GCM Yatırım Banner

2023’ün son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 13,1 artan Dükkan Fiyat Endeksi, 2022’nin son çeyreğine göre nominal olarak yüzde 98,9, reel olarak yüzde 22,2 oranında arttı.

Ofis Fiyat Endeksi çeyreksel bazda yüzde 9 oranında artarken bir önceki yılın aynı çeyreğine göre nominal olarak yüzde 94,2, reel olarak yüzde 19,3 oranında arttı.

Ticari Gayrimenkul Fiyat Endeksi, 2023’ün son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre İstanbul’da yüzde 9,4, Ankara’da yüzde 14,5 ve İzmir’de yüzde 13,6 oranında artarken geçen yıla göre sırasıyla yüzde 80,9, yüzde 110,2 ve yüzde 110,1 oranlarında artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın