Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez Karadeniz Gazı Müjdesini Yeniledi: Perşembe Günü Geliyor

Karadeniz gazının mart ayında kullanıma sunulacağını müjdeleyen Dönmez, müjdenin zaman aşımına uğrayacağını açıkladıktan sonra tekrar tarih verdi.
Dönmez Karadeniz Gazı Müjdesini Yeniledi: Perşembe Günü Geliyor
HABER GİRİŞ

Karadeniz doğal gazının mart ayında hane kullanımına sunulacağı sözünü veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, deprem nedeniyle yerli doğal gaz müjdesinin ertelendiğini duyurduktan sonra Karadeniz gazına ilişkin yeni gelişmeleri anlattı.

Karadeniz gazının iletim hattına verilmeye başlandığını söyleyen Dönmez, doğal gaz fiyatlarına ilişkin de müjdeler olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın perşembe günü konuya ilişkin açıklama yapacağını aktardı.

NTV’ye açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, “Dün gece itibarıyla kuyulardan vanaları açarak deniz altındaki ana iletim hattına gazı basmaya başladık” diye konuştu.

Perşembe günü karaya çıkaracak olan doğal gaz için başlangıçta 10 kuyunun üretimde olacağını söyleyerek, “Kuyu sayısını 3 yıl içinde 40 milyon metreküpe kadar çıkaracağız. İkinci faz bitince tüm konutların gaz ihtiyacını karşılayabileceğiz. Faz 3 ile üretim miktarımız 60 milyon metreküpe çıkacak. Faz 3’ün planlaması 2028 yılı. Takvim henüz netleşmedi” dedi.

Alman Ekonomisinin Nükleer Enerjiye Yüz Çevirdiği Dönemde Türkiye Aksi Yönde Hareket Etti

Akkuyu Nükleer Santrali’ne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Dönmez, nükleer yakıtın 27 Nisan Perşembe günü santrale aktarılacağını, gelecek yıl ise ilk ünitenin devreye alınacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bakan, “Sahaya nükleer yakıt gelince, nükleer statüsü kazanmış oluyor. Onunla ilgili güvenlik önlemleri gündeme gelmiş olacak. Yakıt geldikten sonra da yaklaşık 1 yıllık süre içinde yakıtın yüklenmesi ve test ayarlarının yapılması, geçici üretim hazırlıklarına başlanması gerekiyor. İlk üniteyi devreye aldığımızda 4 üniteyi de birer yıl arayla devreye alacağız” diye ekledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın 16 Nisan’dan itibaren nükleer enerji devrini kapatması ve ülkedeki santrallerin tamamının devre dışı bırakılmasının hemen ardından Türkiye’nin Akkuyu Nükleer Santrali’ne yoğunlaşması dikkatleri çekmişti. Bakan Dönmez, Türkiye’nin yeşil enerji karnesine ilişkin açıklamalarda bulunmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.