Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolardaki Şimşek Etkisiyle İthal Ürünlerin Zam Yağmuru Şiddetlendi

Ekonomi dümenine geçen yeni Bakan Şimşek’in rasyonel politikaları uygulama sözü sonrası döviz kurlarının atak göstermesi ithalat tarafına direkt yansıdı. Elektronik ve otomobilde zamlar yolda…
Dolardaki Şimşek Etkisiyle İthal Ürünlerin Zam Yağmuru Şiddetlendi
HABER GİRİŞ

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Türkiye’nin rasyonel politikalara dönüş yapacağını söylemesi üzerine yıllardır baskılanan döviz kurlarının olması gereken seviyeye yükselmesine onay çıktığı yönündeki beklentiler piyasalarda kendini gösterdi.

Dün sabah saatlerinden itibaren uçuş moduna geçen doların bugün itibarıyla haftalık yüzde 11’den fazla yükselip 23 TL’yi aşması ve euro tarafının ise 25 TL’nin üzerine çıkmasının ardından beklenen kallavi zamlar uygulamaya dökülmeye başlandı.

Benzin, motorin ve LPG’ye iki gün içerisinde gelen ikinci zam haberine elektronikten otomobile kadar pek çok ithal ürün pazarı da eklendi.

Apple Türkiye pazarı için bir ayda üçüncü fiyat güncellemesini duyururken, dünkü kur şokundan sonra başka markaların bilgisayar ve telefon ürünlerine de zam geldi.

Elektronikte Zam Yağmuru Daha da Şiddetlenir

Arz tarafında fiyatlar güncellenirken, tüketim tarafında ise talebin artış yaşaması üzerine kimi ürünlerin satışları durduruldu.

GCM Yatırım Banner

Ekonomi gazetesine konuşan elektronik sektörü temsilcileri, zam yağmurunun daha da şiddetleneceği haberini verdi.

Teknoloji ürünlerine 6 ayda gelen ortalama yüzde 40’lık zammın genel olarak ürünlerin stok durumuna göre yapıldığını, zam beklentisinde olan müşterilerin bu hafta stokları zorlayacak türde talepte olduğu bilgisi paylaşıldı.

Teknolojik ürün pazarı incehesap.com’dan Nurettin Erzen, küçük ev aletlerindeki gözetim kararıyla birlikte son günlerde özellikle laptop, süpürge, kahve makinesi gibi ürünlerin satışlarının hızlandığını söyledi.

Otomobil Fiyatları Bu Hafta Değişiyor

Elektronik pazarında yaşanan gelişmeler otomobil piyasasında da görüldü. Yüksek enflasyonla yıldızı parlayan piyasada fiyatlar arttıkça otomobiller yatırım aracı haline dönüştü.

Zam yağmuruna tutulan sektörde özellikle Ford ve MG Cars gibi markalar fiyat listelerini bu hafta yeniden revize etti.

Otomotiv veri ve analiz şirketi Cardata’nın verilerine göre MG ortalama yüzde 3,2 oranında fiyatlarını artırırken, Ford ortalama yüzde 7,6 zam yaptı.

Diğer markaların da hafta bitmeden benzer artışlara gitmesi bugün ve Cuma gününden itibaren çok sayıda otomobilin fiyatlarının değişmesi bekleniyor.

Sektördeki hareketlilikleri aktaran Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, araç siparişini önceden veren ve teslimat süresi yaklaşan müşterilerin fiyatlara daha fazla zam gelmeden hesabını kapatmak için acele ettiğini paylaştı.

İkinci El Araç Piyasası Zam için Pozisyon Aldı

Markadalar zam hazırlığı yaparken, ikinci el otomobil pazarı da döviz pozisyonu aldı.

Son bir yılda yaklaşık yüzde 80 artan ikinci el otomobil pazarında fiyatların bu ay itibarıyla en az yüzde 8 artacağı tahmin ediliyor.

VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, “Hem zam gelmeden alma refleksi, hem de ikinci el otomotivin her zaman döviz ve altına göre bile daha çok ilgi görmesi nedeniyle talep yüksek” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın