Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reuters: Dolar Serbest Piyasaya Geçmeye Hazırlanıyor

Saatli bomba olarak patlamayı bekleyen döviz kurlarının bugün gösterdiği hızlı artış yabancı basında ses buldu. Reuters, TL’deki kan kaybını gündemine taşıdı.
Reuters: Dolar Serbest Piyasaya Geçmeye Hazırlanıyor
Yorum

Hafta ortasında dolar karşısında günlük yüzde 7’yi aşkın değer kaybı yaşayan TL, İngiliz basınında viral oldu. Bugün sabah saatlerinde doların 23 TL’yi aşıp, euronun ise 25 TL’ye yaklaşmasını ‘şimşek etkisi’ olarak gören İngiliz haber ajansı Reuters, ekonomistlerin yorumlarını paylaştı.

Haberde, Türkiye’nin rasyonel politikalara dönüş yapacağını söyleyen yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, uzun süredir baskılanan kurların olması gereken seviyeye yükselmesine onay verdiği çıkarımı yapıldı.

Pazar günü görevi eski bakan Nureddin Nebati’den devralan Şimşek’in ilk haftasında normalleşme politikalarını uygulamaya koyduğu belirtildi.

İlk olarak 2019 yılındaki yerel seçimlerde Bakan Berat Albayrak döneminde satılmaya başlanan Merkez Bankası rezervlerinin şimdiye kadar doları istenen seviyede tutmak için harcandığı hatırlatıldı.

Bugün yaşanan artışa izin verilmesinin ve ekonomi yönetiminden herhangi bir açıklama yapılmamasının bir diğer anlamına dikkat çekildi.

Buna göre döviz kurlarını 20 lira seviyesinde tutmaktan vazgeçen yönetimin, Merkez Bankası rezervlerini eritmekten de vazgeçtiği tahmini yapıldı.

Dolar 28’i Görecek

Analizde, gelinen noktada TL’deki değer kaybının kademeli olarak düşmeyeceği, rezervlerle kurulan koruma kalkanının kalkacağı ve dolar/TL’nin 25-28 bandında kayda geçeceği tahminleri şöyle paylaşıldı:

“Siyasi müdahale olmasa bile, Türkiye’yi sürdürülebilir bir yola sokma süreci çalkantılı olacak. TL’nin adil değerinin muhtemelen yüzde 15 veya daha düşük olduğunu düşünüyoruz ancak önemli bir dış destek olmaksızın bir devalüasyonu kontrol altına almak son derece zor bir görev olacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu