Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler Dövizdeki Rekor Artışı Yorumladı

Döviz kurlarında bu sabah itibarıyla yaşanan şok artışların arka planına dair değerlendirmelerde bulunan ekonomistler, ekonomiyi bekleyenleri sıraladı…
Ekonomistler Dövizdeki Rekor Artışı Yorumladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu sabah itibarıyla yükseliş rallisini son sürat ilerleten döviz kurlarında dolar tarafı 23 TL’yi aşıp, euro ise 25 TL’ye yaklaştıktan sonra kamuoyunun merak ettiği soru, haftanın üçüncü gününde dövizlerin nabzını artıracak ne gibi bir gelişmenin yaşandığı yönünde oldu.

Döviz kurundaki artışa ilişkin henüz Merkez Bankası ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama gelmedi ancak ekonomistlerin yorumu çarpıcı oldu.

İhracatı öncelediği için yüksek döviz kurları ile enflasyona göz yuman ve Türkiye’yi Avrupa’nın Çin’i olarak görerek ucuz iş gücünü destekleyen mevcut ekonomi modelini ilk günden beri eleştiren isimlerden olan Tunç Şatıroğlu, Merkez Bankası Başkanlığı’na

Şahap Kavcıoğlu’nun getirildiğinden beri dolar kurundaki artışın yüzde 213’e çıktığına dikkat çekti.

Twitter üzerinden değerlendirmelerini paylaşan ünlü ekonomist, “Yakacak döviz kalmadığı zaman son çare olarak faiz artışı olmasını beklediğimi söylemiştim. Ancak kardeşimiz iktidarda olduğu sürece faiz artış olmayacak denmişti” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Kallavi Zamlar Gelir”

Son 3 yıldır zam haberlerini gündeminden düşürmeyen Türkiye’de asıl fiyat artışlarının bugünden sonra geleceğine dikkat çeken Şatıroğlu, “Evet bu kadar kur artışına kallavi zamlar gelir. Artık tasarruf zamanı. Alacağınız aldınız, oturacak kemer sıkacak ve bu süreci atlatmaya çalışacaksınız” diye konuştu.

Seçimden önce ithal kaleminin yoğun olduğu harcamaların tamamlanması gerektiği uyarısını çok defa yapan analist, artık harcama devrinin kapandığını şöyle söyledi:

“Harcamalarınızı kısmanız elinizdekini de TL varlıkların haricinde yatırımlarda değerlendirmeniz riskten kaçınmanız gerekiyor.”

İhracatçıların İstediği Bir Göz, Dolar Verdi İki Göz…

Şatıroğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin uzun süredir iktidara yaptığı yüksek kur ve düşük asgari ücret çağrısının sonunda karşılık gördüğü imasında bulundu.

Sanayicilerin 500 dolar seviyesinde bir asgari ücreti kabul etmediği, rakamın en fazla 400 dolar seviyelerinde olmasını istediklerini hatırlatarak, “Körün istediği bir göz, Allah verdi iki göz. İhracatçının istediği maksimum asgari ücret 400 dolar” diye çıkış yaptı.

Oğuz Demir Twitter Dolar Yorum
Kaynak: Twitter

“Olan Rezervlere Oldu!”

Ekonomist ve akademisyen Oğuz Demir ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede Merkez Bankası’nın bugüne kadar döviz kurlarını baskılamak için yaptıklarına dikkat çekti.

Eriyen rezervlerin günün sonunda Merkez Bankası’nın içini boşalttığına vurgu yaparak, “Şimdi kurda zaten tüm iş yapanların kendi arasında fiyatlama yaparken kullandığı seviyelere, yani gerçeğe geliyor. Olan rezervlere oldu” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.