Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİM Başkanı: Asgari Ücret 500 Dolar Olursa Sanayi Bunu Kaldıramaz

TİM Başkanı Gültepe, aşırı değerli TL ile ihracatta kayıp yaşanacağını ve 500 dolarlık bir asgari ücreti sanayinin kaldıramayacağını kaydetti.
TİM Başkanı: Asgari Ücret 500 Dolar Olursa Sanayi Bunu Kaldıramaz
HABER GİRİŞ

Türkiye’de seçimler sonrasında en çok konuşulan konulardan biri de Temmuz ayında asgari ücrete gelecek zam oldu. Konuya yönelik değerlendirmeler gelirken bir açıklamada Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’den geldi. TİM Başkanı asgari ücret, döviz kuru ve ihracata yönelik konuştu.

Habertürk TV Para Gündem programına katılan TİM Başkanı Gültepe, Temmuz ayında merakla beklenen asgari ücrete yönelik dikkat çeken açıklamada bulundu.

“Asgari Ücret 500 Dolar Olursa Sanayi Bunu Kaldıramaz”

Gültepe, asgari ücretin maksimum dolar bazında 300-400 dolar arasındaki seviyesinde yer alması gerektiğini söyledi. 500 dolar olursa sanayicinin bunu kaldırabilecek durumda olmadığını kaydetti. Firmaların rekabetçiliğini koruyabileceği teşvikler ortaya konması gerektiğini kaydetti.

Bunların SSK primleri, KDV, kurumlar vergisi üzerinde teşvikler olabileceğini söyledi. Asgari ücretin 500 dolar olması durumunda büyümek yerine küçülmeyi konuşabileceklerini aktardı.

“Aşırı Değerli TL’yi Türkiye İstemez”

Döviz kuruna yönelik konuşan Gültepe, ihracatçının kurun gerekenin üzerinde olmasını talep etmediğini söyledi. Enflasyon ne kadar artıyorsa kurdaki artışın o şekilde olmasını istediklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Zaten kurun yıl başında 24 olması gerektiğini bildirdi. Kurun serbest kalmasını istediklerini belirterek aşırı değerli TL’yi zaten Türkiye’nin istemeyeceğini çünkü dünyaya satış yaparak büyüdüklerini söyledi. TL’nin çok değerli olduğu zaman bütün sektörlerin ihracatta kayıp yaşayacağını aktardı. İhracata dayalı ekonomi sisteminin çok başarılı olduğunu bildirdi.

TİM Başkanı Gültepe, Türkiye’nin 2023 yılı için 264,7 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalaması için makasların bir an önce bitmesi gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.