Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Airfryer için Aldığı Kararı Yeniden Değiştirdi

2 ay önceki gözetim uygulaması kararıyla merceğe alınan kimi elektrikli ev araçlarıyla ilgili yeni karar duyuruldu. Bazı ürünlerin ithalatına yeniden gözetim kararı getirildi.
Ticaret Bakanlığı Airfryer için Aldığı Kararı Yeniden Değiştirdi
HABER GİRİŞ

Mart ayında airfryer başta olmak üzere çok sayıda elektrikli ev araçlarının ithalatına getirilen ve ardından iptal edilen gözetim kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında tekrar yer aldı. “İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ” ile Ticaret Bakanlığı’nın bazı elektrikli ev aletlerinin ithalatında gözetim uygulamasını hayata geçireceği duyuruldu.

Tebliğde yapılan son değişiklikle, sıcak hava fritözü olarak çalışan pişirme araç gereci airfryer ve robot süpürgeler başta olmak üzere başlıca elektrikli ev ürünlerinin ithalatında yapılacak gözetim tekrar uygulamaya kondu.

Böylece 100 dolardan düşük birim kıymetinin altındaki airfryer cihazların ithalatında gözetim uygulamasına yeniden start verildi.

Bazı cihazlar ise gözetim uygulaması dışına çıkarıldı. Buna göre 40 doların altında birim gümrük kıymetindeki diğer ısıtıcı ve sobalara uygulanan gözetim uygulamasından dizel araçlarda kullanılan ön ısıtma kaloriferleri kapsam dışına alındı.

Airfryer Bakanlık Merceğine Mart Ayında Alınmıştı

Seçimlerin sonuçlanmasının hemen ardından alınan kararla bazı elektrikli ev cihazlarının ithalatına getirilen gözetim uygulamasının kapsamı genişletilmiş, mart ayına geri dönülmüş oldu.

GCM Yatırım Banner

Son zamanlarda talepte artış gören airfryer cihazların ithalatı Ticaret Bakanlığı’nca yakın takibe alınmıştı.

Resmi Gazete’nin 23 Mart gününde yayımlanan sayısında Ticaret Bakanlığı tarafından çok sayıda elektrikli ev araçlarının ithalatına gözetim getirildiği duyurulmuş, seçim öncesi kamuoyuna duyurulan zam kararı 1 hafta sonra ise geri alınmıştı.

29 Mart tarihli Resmi Gazete ilanında bakanlığın gözetim kararının yeniden revize edildiği duyurulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın