Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı’nın Gözetiminden Airfryer Çıkarıldı

Ticaret Bakanlığı, airfryer ve robot süpürgeler için ithalatta gözetim uygulamasına karar vermişti. Bugün yayımlanan tebliğ ile kararda değişikliğe gidildi. İşte detaylar;
Ticaret Bakanlığı’nın Gözetiminden Airfryer Çıkarıldı
HABER GİRİŞ

23 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin tebliğde değişikliğe gidildi. Bu kapsamda Mart ayında gözetim kapsamına alınan elektrikli küçük ev aletlerinden birim gümrük kıymeti 100 doların altında olan airfryer ve fritözler çıkarıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından birim gümrük değeri adet başına 10 ila 200 doların altında olan bazı elektrikli ev aletlerinin ithalatında 23 Nisan’dan itibaren gözetim uygulanacaktı. Bugün yapılan değişiklikle tebliğ kapsamından airfryer ve fritözler çıkarıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ düzenlemesiyle birim gümrük değeri 10 doların altında olan mutfak mikserlerinde öngörülen gözetim uygulaması detaylandırıldı.

Gözetim Uygulamasında Mutfak Mikserleri Detaylandırıldı

Mutfak mikserlerinde 3 litre ile 10 litre arasında hacme sahip ve 80 doların altında birim gümrük kıymetini haiz olanlar ise Ticaret Bakanlığı’nın gözetim uygulamasına dahil edildi.

Söz konusu değişikliğin 22 Nisan 2023 tarihinde yürürlüğe gireceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bir malın ithalatının yerli üreticilere zarar verecek veya zarar tehdidi yaratacak miktarlarda ya da şartlarda artış olması durumunda ithalatta gözetim uygulanır. Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen gözetim belgesi ile söz konusu durum kontrol edilir.

Resmi Gazete’de 23 Mart’ta yayımlanan tebliğde ısıtmalı hava perdeleri, airfryer ve fritözler için Ticaret Bakanlığı’nın gözetim uygulamasının hayata geçireceği ve 100 dolar olarak uygulanacağı bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın