Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı ‘Airfryer’ı Merceğe Aldı: Gözetim Uygulanacak

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında kamuoyuna duyurulan kararla airfryer başta olmak üzere çok sayıda elektrikli ev araçlarının ithalatına gözetim getirildi.
Ticaret Bakanlığı ‘Airfryer’ı Merceğe Aldı: Gözetim Uygulanacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

13. cumhurbaşkanı adaylığına talip olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun evinin mutfağından paylaştığı videoda arka planda yer alan ve bu haftanın gündem maddesi olan airfryer hakkında Resmi Gazete kararı çıkarıldı. Sıcak hava fritözü olarak çalışan pişirme araç gereci airfryer başta olmak üzere başlıca elektrikli ev ürünlerinin ithalatına gözetim getirileceği duyuruldu.

“İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ” ile bazı elektrikli ev aletlerinin ithalatında Ticaret Bakanlığı’nın gözetim uygulamasını hayata geçireceği kararlaştırıldı.

30 gün sonra yürürlüğe girecek ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin tebliğe göre meyve sebze presleri, anında su ısıtıcılar (kettle), tezgah üstü mikserler, daldırma tipi ısıtıcılar, ekmek kızartma makineleri ev kurutma başlıkları gibi ev aletlerinde birim gümrük kıymeti 10 dolar olarak uygulanacak.

Isıtmalı hava perdeleri, airfryer ve fritözler için 100 dolar, gaz yakıtlı ocaklar (dağcı ocakları hariç) için 75 dolar, yalnızca kahve yapmaya mahsus olan aletler için 50 dolar, gerilimi 110 volt veya daha fazla olan robot ve akıllılar dışındaki süpürgeler için 70 dolar, stant mikserlerinde 80 dolar olacak.

Sadece şarj edilebilen dik kullanımlı elektrik süpürgeleri, en az bir fırını ve bir ısıtma levhası olan ocaklar için 125 dolar tutarlarında gözetime gidilecek.

GCM Yatırım Banner

Elektrikli set üstü ocaklar için pişirme saçları, komple setler, su kaynatma kapları, ısıtma levhaları ve kaynatma halkaları, ızgaralar ve kızartma cihazları ile tost makineleri için belirlenen tutar 15 dolar olacak.

Buharlı ütüler için 35 dolar, yalnızca çay yapmaya mahsus olanlar için 32 dolar, kanal tipi ısıtıcı ve diğer ısıtıcı sobalar için 40 dolar olarak gerçekleşecek.

Akıllı süpürge ve robotlar ile 110 volt veya daha fazla olan akıllı ve robot süpürgelerin ithalatında uygulanacak gözetim miktarı 200 dolar olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın