Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksinde Ralli Sürüyor: Kritik 100 Direnci Aşıldı

Nisan 1'de başlattığı ralliyi ralıksız sürdüren dolar endeksi kritik direnci kırdı. 100 eşiğini aşan doların 3 hanede kalıcılığı merak ediliyor. İşte son durum;
Dolar Endeksinde Ralli Sürüyor: Kritik 100 Direnci Aşıldı
HABER GİRİŞ

Dolar endeksi (DXY) bugün, daha agresif bir FED (ABD Merkez Bankası) sıkılaştırma hızı beklentisinden aldığı destekle kritik 100 direncini kırdı. Böylelikle Mayıs 2020 sonrası görülmeyen seviyelere ulaştı.

FED tutanaklarının beklendiği Çarşamba günü ralliyi ardışık dördüncü seansına genişleten ve 99,77’ye ulaşan DXY, dün 99,83’ün ardından bugün beklenen 3 haneyi gördü.

FED’ ivmesinin yanında dolar, Ukrayna savaşı ve Rusya’ya yönelik artan yaptırımlarla, güvenli liman özelliğinden yararlandı. AB, bugün Rusya’ya yönelik beşinci yaptırım paketini kabul ederken Rus petrolü, gazı ve nükleer yakıtına yeni ambargolar gündemde.

Dolar Endeksi 3 Haneye Çıktı!

Dolar Endeksi 3 Haneye Çıktı!
KAYNAK: MarketWatch

Amerikan dolarının majör para birimleri sepeti karşısında değerini yansıtan DXY, şahin FED beklentileriyle 100,19’a kadar ulaştı.

Yazım sırasında yüzde 0,40’a yakın artıda 3 hanede duran dolar endeksi, gün içinde en düşük 99,74’ü gördü. Son verilere göre dolar endeksi 6 gündür sürdürdüğü ralli ile 5 günde yüzde 1,5 arttı. Yıl başından bu yana yüzde 4,7 değerlenirken bir yılda yüzde 8,7 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Doların 3 hanede kalıcı olup olmayacağı merak edilirken bazı uzmanlar doların FED destekli gücünü koruyacağını öngördü. Dün yayımlanan ING notu, uzun bir rallinin ardından dolarda herhangi bir olası düzeltmenin Fed’in sıkılaştırma beklentilerinin yarattığı güçlü temel akım göz önüne alındığında kısa ömürlü olacağını bildirdi.

Dolar FED’in Şahin Mesajlarıyla Uçtu

ABD Merkez Bankası tarafından açıklanan Mart ayı toplantısının tutanaklarında FED üyeleri aylık 95 milyar dolar varlık azaltılması planını önerdi.

Aynı zamanda önümüzdeki toplantıda 50 baz puanlık daha faiz artırımı gelebileceğinin sinyali verilirken yılın geri kalanında 6 faiz artırımına işaret edildi. FED’in daha sıkı para politikası izleyeceğine yönelik taahhütleri, piyasalarda yankı uyandırdı. Yatırımcılar riskli varlıklardan uzaklaşırken küresel hisseler de satıcılı seyretti.

Bu noktada bazı uzmanlar FED’in ABD ekonomisini durgunluğa sürükleyebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Örneğin Euro Pacific Capital’in CEO’su olan Peter Schiff, FED’in bilançosunu taahhüt ettiği gibi ayda 95 milyar dolar küçültür ve faiz oranlarını yükseltmeye devam ederse enflasyonun hala kötüleşeceğini söyledi.

Bunun hem tahvil hem de hisse senedi piyasalarının çökerteceğini öngördü ve “büyük bir durgunluk ve mali kriz başlatacak” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.