Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Rusların Bucha Zulümlerinin Ardından Yeni Paketi Onayladı

Avrupa Birliği bugün Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketini kabul etti. AB diplomatı Borrell’ın, Rus ekonomisini daha sert vuracak yaptırımlar hakkında konuştu.
AB Rusların Bucha Zulümlerinin Ardından Yeni Paketi Onayladı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bu hafta Rusya’ya uygulanacak 5. yaptırım paketini açıkladı.

Bugün Avrupa Birliği, ülkenin 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana Rusya’ya karşı kömür, odun, kimyasallar ve diğer ürünlerin ithalatına ilişkin yasakları içeren yaptırımları resmen kabul etti.

Avrupa Birliği Rusya’ya Karşı Yeni Paketi Kabul Etti

Avrupa Komisyonu, Konsey’in Ukrayna ve halkına karşı acımasız saldırganlığına yanıt olarak Putin rejimine karşı yeni önlem paketini kabulünü memnuniyetle karşıladı.

Yapılan açıklamaya göre önceki dört paketle birlikte, bu yaptırımlar Kremlin üzerindeki ekonomik baskıyı artırmaya daha fazla katkıda bulunacak ve Kremlin’in Ukrayna’yı işgalini finanse etme kabiliyetini sekteye uğratacak.

Önlemler daha geniş ve daha keskinken dolayısıyla Rus ekonomisini daha da derinden kesecekleri aktarıldı. Uluslararası ortaklarla koordine edildiği eklendi. Yeni paketin yanı sıra Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi’nin petrol ithalatı dahil olası yaptırımlar için ek teklifler üzerinde çalıştığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Paket, daha önce de belirtildiği gibi altı ögeyi içerdi.

Bunlardan birincisi kömür ithalatına getirilecek yasak olurken Rusya için yılda yaklaşık 8 milyar euro gelir kaybına tekabül edeceği söylendi. İkincisi Rus bankalarına mali önlemler, üçüncüsü ulaşım, dördüncüsü hedeflenen ihracat yasakları, beşincisi ithalat yasaklarında genişletilme ve sonuncusu Rusya’yı kamu sözleşmelerinden ve Avrupa parasından dışlamak oldu.

Borrell: Yaptırımların Amacı Ukrayna’ya Yönelik Yasa Dışı Saldırganlığı Durdurmak

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, onaylanan yaptırım paketine ilişkin şu sözlerle açıklamada bulundu:

“Son yaptırımlar, Rus silahlı kuvvetlerinin Bucha’da ve Rus işgali altındaki diğer yerlerde işlediği vahşeti takip ediyor. Yaptırımlarımızın amacı, Rus birliklerinin pervasız, insanlık dışı ve saldırgan davranışlarını ve Ukrayna’ya yönelik yasa dışı saldırganlığı durdurmaktır.”

Öncesinde yaptığı başka bir açıklamada Borrell, bu sabah Rusya’nın Kramatorsk’ta bir tren istasyonuna ayrım gözetmeksizin düzenlediği ve onlarca kişinin ölümüne ve çok daha fazlasının yaralanmasına neden olan saldırısını şiddetle kınadığını belirtti.

“Bu, bu haksız savaştan kaçan ve insanların acı çekmesine neden olanlar için kaçış yollarını kapatmaya yönelik bir başka girişimdir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.