Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi İstihdamı Bekliyor! Ralli için Flaş Tahmin Ne Diyor?

Eylül ayına rekorla başlayan dolar endeksi, bugün 109 üzerinde seyrediyor. ABD’nin kritik istihdam verisini beklerken tahminler çarpıcı.
Dolar Endeksi İstihdamı Bekliyor! Ralli için Flaş Tahmin Ne Diyor?
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar FED’in Eylül ayında yapacağı faiz artırımını fiyatlamaya devam ederken dolar da ralliyi sürdürüyor. FED Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu açıklamasının ardından yönünü yukarı çeviren ABD dolar endeksi (DXY), rekor tazeledi.

Hafta başında Powell sonrası 109,48 ile 20 yılın en yükseğini gördü. Buradan sonra 108-109 aralığına tutundu. Doların euro, Japon yeni, İsviçre frangı, İngiliz sterlini, Kanada doları ve İsveç kronu karşısında değerini yansıtan DXY, Eylül ayına güçlü başlarken dün en yüksek 109,98’i kaydetti.

Bugün 109 üzerinde işlem gören dolar endeksi için gelen tahmin kritik eşiğin geçilebileceğini ortaya serdi. İşte dolarda son durum ve gerçekleşmesi durumunda lira üzerinde baskıyı artırabilecek tahminler:

Dolar ABD’nin İstihdam Verisini Bekliyor!

Dolar bugün Türkiye saatiyle 15.30’da açıklanacak ABD tarım dışı istihdamı 109 seviyesinde bekliyor. Dün en son 109,69’da işlem gören DXY, bugünkü seansa 109,64 ile en düşük 109,15’e geriledi. Yazım sırasında ekside hareket etse de 109’un altına düşmedi.

DXY, FED’in enflasyona karşı agresif duruşunu güçlendirebilecek istihdam raporu öncesinde korunan dolar pozisyonlarından güç alıyor.

GCM Yatırım Banner

MarketWatch verilerine göre hem kısa hem uzun vadede pozitif performans gösteren dolar endeksi, aylık yüzde 2,7 kazanca işaret ediyor. Yıl başından bu yana defalarca rekor kıran DXY’nin 2022’nin ilk sekiz ayındaki kazancı ise yüzde 14 civarında.

Beklentiler, kazançların daha da artacağının sinyalini veriyor.

Dolarda Başka Bir Ralli için Ne Gerekiyor? Yükseliş Sürecek mi?

ING’nin günlük notu, ABD tarım dışı istihdamı bekleyen dolar için yükselişe işaret etti. ING Bank Foreks Stratejisti Francesco Pesole, dolar rallisinin gerçekten aşırı yüklenilmiş ve düzeltmeye bağlı olup olmadığına dair tüm değerlendirmelerin, bugünün ABD istihdamını beklemek zorunda kalacağını tahmin etti.

Nedenini de FED faizi için mevcut piyasa fiyatlandırmasının hala yeniden şahin fiyatlandırma için alanın bulunması olarak açıkladı. Eylül’de beklenen 75 baz puanlık artırımın hala fiyata tam anlamıyla dahil olmadığını belirten Pesole, bugünkü istihdam için 250 binlik beklentilerinden bahsetti.

Stratejiste göre istihdamda Temmuz ayındaki 528 binlik sürpriz okumadan bariz bir yavaşlama beklense de işsizlik oranının yüzde 3,5’te kalması, ücret artışında yavaşlama olmaması ve nitelikli personel eksikliğinin istihdam artışının önündeki en büyük engel olmaya devam etmesiyle birlikte, yatırımcılara yönelik genel mesaj hala büyük ölçüde cesaret verici olabilir.

Nihayetinde 20 yılın yükseğine çıkan doların ralliyi sürdürmesi için piyasanın büyük bir sürprize ihtiyaç duymayabileceğini söyledi. İyi bir iş raporunun, bugün dolarda başka bir yükselişi tetiklemek için yeterli olabileceğini ekledi.

“DXY’de 110,00 seviyesinin üzerinde bir kırılma, dolar için daha fazla yukarı yönlü hareketin önünü açabilir.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.