Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tarım Dışı İstihdamı Temmuz’da Beklentiyi 2’ye Katladı

ABD’de tarım dışı istihdam 528 bin kişi artışla, son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı. Kritik verinin detayları şöyle…
ABD Tarım Dışı İstihdamı Temmuz’da Beklentiyi 2’ye Katladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ekonomisine dair önemli ipuçları veren ve küresel piyasalar için oldukça önemli olan ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı. ABD’de tarım dışı istihdam, Temmuz ayında 528 bin artışla, 250 bin olan piyasa beklentisinin iki katının da üzerine çıktı.

Bu sayı Şubat ayındaki 678 binlik artıştan bu yana en yüksek aylık artış olarak kaydedildi. Bir önceki ayın verisi olan 372 bin sayısı ise 398 bine revize edildi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayımlanan rapora göre hem işsizlik hem de toplam tarım dışı istihdam, Şubat 2020 öncesi döneme döndü. Söz konusu dönemde işsizlik yüzde 3,5’e geriledi. Bu ise yüzde 3,6 olan beklentilerin altında kalarak, ABD işgücü piyasasında toparlanmanın hızlandığını işaret etti.

Temmuz ayında saatlik kazançlar bir önceki aya göre yüzde 0,5, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 arttı. Her ikisi de beklentilerin üzerinde geldi.

İşsiz sayısının 5,7 milyona düşerek, pandemi öncesi seviyelere geri döndüğü belirtildi. Yetişkin kadınlarda işsizlik oranı yüzde 3,1, yetişkin erkeklerde yüzde 3,2, gençlerde yüzde 11,5 oldu.

GCM Yatırım Banner

Daimi işsizler 1,2 milyona gerilerken, pandeminin etkilerinin başlamadığı Şubat 2020’deki seviyenin 129 bin altını kaydetti.

Geçici işten çıkarılanların sayısı 791 binle, geçen yıla kıyasla çok fazla değişim göstermedi. 27 haftadan daha uzun süredir işsiz olanların sayısı 269 bin azalarak, 1,1 milyona geriledi. uzun süreli işsizler, toplam işsizlerin yüzde 18,9’luk payını oluşturdu.

İstihdamın Toplam Nüfusa Oranı Yüzde 60

Toplam nüfus içinde işgücüne katılım oranı yüzde 62,1, istihdam oranı yüzde 60,0 olarak belirlendi.

Yarı zamanlı istihdam edilen kişilerin sayısı 303 bin artışla, 3,9 milyona ulaştı. Bu sayı 2020’nin Şubat ayında 4,4 milyondu. Çalışanların yüzde 7,1’inin Covid salgını nedeniyle uzaktan çalıştığı bildirildi.

İstihdam Temmuz’daki 528 binlik artışın ardından, 2020 yılının Nisan ayından bu yana 22 milyon yükselmiş oldu. Yılın yedinci ayında yeme ve içme sektöründe 96 bin istihdam artışı gerçekleşti.

Profesyonel ve ticari hizmetlerde istihdam 89 bin, mimari ve mühendislik hizmetlerinde 13 bin, yönetim ve teknik danışmanlık hizmetlerinde 12 bin, bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetlerinde 10 bin arttı.

Sağlık hizmetlerinde çalışmak üzere 70 bin kişi işgücü piyasasına girerken, bu sayı inşaat sektöründe 32 bin, imalatta 30 bin, sosyal yardım hizmetlerinde 19 bin, yiyecek ve içecek mağazalarında 9 bin oldu. Nakliye ve depolamada çalıştırılmak üzere 21 bin, finansal faaliyetlerde 13 bin, madencilikte 7 bin kişi iş dünyasına kazandırıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.