Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi FED’in Şahinleşmesi Beklentisiyle 2 Ayın Zirvesinde

Dolar endeksi, ABD’deki borç tavanı görüşmeleri ve FED’in faiz artırımlarını sürdüreceği beklentisiyle yükselişini sürdürüyor.
Dolar Endeksi FED’in Şahinleşmesi Beklentisiyle 2 Ayın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ekonomisinin temerrüde düşeceğine dair endişelerin ortasında borç tavanının yükseltilmesine ilişkin görüşmeler yapılıyor. Buradan gelen iyimser haberler, FED’in gelecek toplantılarda faiz artırımı için yeri olduğunu düşündürüyor.

Gelişmeler ışığında ABD Dolar Endeksi, diğer para birimleri karşısında değerlenmeye devam ediyor ve 2 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar endeksi yükselişini 103.3 puana kadar sürdürdü.

Euro ise dolar karşısında 7 haftanın en düşük seviyesine geriledi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, borç limitinin artırımları konusunda olumlu yönde açıklamalar yaptı.

Bu, benzeri görülmemiş ve ekonomik açıdan yıkıcı bir temerrüde düşme korkusunu yatıştırdı ve piyasaları ABD faiz oranlarının nereye gidebileceği konusundaki beklentilerini gözden geçirmeye yöneltti.

DXY 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Veriler, işsizlik maaşı için başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta beklenenden daha fazla düşmesiyle iş gücü piyasasının hala sıkı olduğuna işaret ediyor. Bu durum Federal Rezerv’in önümüzdeki ay bir bir faiz artırımı daha yapabileceğine dair beklentileri artırdı.

GCM Yatırım Banner

Dolar, Asya ticaretinde Japon yeni karşısında 6 ayın en yükseğini gördü. National Australia döviz stratejisi başkanı Ray Attrill, Borç tavanı görüşmeler hakkındaki iyimserliğin, FED’in yeniden fiyatlamasına katkıda bulunduğunu söyledi. Gelişmelerin, FED’in oranları artırmaya devam etmesinin önündeki bir engeli kaldırdığına dikkat çekti.

Bazı FED yetkilileri ise Haziran toplantısında faiz artırımı yapılabileceğine dair açıklamalarda bulundu. Son olarak Dallas FED Başkan Loria Logan, faiz politikasını durdurmak için mevcut verilerin yeterli olmadığını söyledi.

Açıklamalar, FED Faiz Görüntüleme Aracı üzerinde Haziran toplantısında 25 baz puanlık faiz artırım olasılığını artırmaya başladı. Bu oran an itibarıyla yüzde 36’ya kadar yükselmiş durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.