Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İşsizlik Maaş Başvurusunda 22 Bin Düşüş Oldu

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 13 Mayıs ile biten haftada 242 bine gerileyerek beklentilerin altında kaldı.
ABD’de İşsizlik Maaş Başvurusunda 22 Bin Düşüş Oldu
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı, 13 Mayıs ile biten haftaya dair işsizlik maaş başvurularını açıkladı. Buna göre geçen hafta işsizlik ödeneğinden yararlanmak için başvuru yapan Amerikalı sayısı 22 bin azalarak 242 bine geriledi.

Bir önceki hafta 264 bin başvuru gelirken, 13 Mayıs haftası için beklenti 254 bin başvuru yaoılmasıydı. 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları, bir önceki haftaya kıyasla 1.000 kişi azalarak 244 bin 250’ye geriledi.

Bir önceki veri döneminin 4 haftalık ortalaması 245 bin 25 kişi olmuştu. Bugün açıklanan veriler için beklenti ise 245 bin 94 kişi olmasıydı.

Devam eden işsizlik maaş başvuruları 6 Mayıs ile biten haftada 8 bin kişilik azalarak 1 milyon 799 bine geriledi. Piyasanın beklentisi 1 milyon 818 bin başvuru gelmesiydi. Devam eden işsizlik maaş başvuruları bir önceki hafta 1 milyon 813 bin olmuştu.

ABD Merkez Bankası’nın faiz politikası için yakından izlediği işgücü verileri iyi gelmeye devam ediyor. 5 Mayıs’ta açıklanan verilere göre tarım dışı istihdam 253 bin artışla beklentinin üzerinde geldi. Bugün açıklanan işsizlik sigortası başvurularının düşük gelmesi ise işgücü piyasasının dirençli olduğunu ortaya koydu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın