Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Logan: Faizleri Durdurmak için Mevcut Veriler Yeterli Değil

Dallas FED Başkanı Lorie Logan, şu ana kadarki veri noktalarının Haziran’da bir faiz artırımının yapılmamasını haklı çıkarmadığını söyledi.
FED/Logan: Faizleri Durdurmak için Mevcut Veriler Yeterli Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dallas Federal Rezerv Başkanı Lorie Logan, şu ana kadar açıklanan ekonomik verilerin, merkez bankasının Haziran ayındaki bir sonraki toplantısında oran artışını pas geçmesini haklı çıkarmadığını söyledi.

Logan, enflasyonun düşürülmesinde ve istihdam piyasasının soğutulmasında bir miktar ilerleme kaydedildiğini belirtmekle birlikte, FED’in fiyat istikrarı hedefine ulaşmak için halen yapacak işleri olduğunu ifade etti. Logan bu yıl oranları belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy hakkı olan üyeleri arasında yer alıyor.

Logan: Verileri Takip Edeceğiz

Logan açıklamasında, “Son on toplantının her birinde federal fon oranı için hedef aralığı yükselttikten sonra biraz ilerleme kaydettik. Önümüzdeki haftalardaki veriler, henüz bir toplantıyı atlamanın uygun olduğunu gösterebilir. Ancak bugün itibariyle henüz o noktada değiliz.” ifadelerini kullandı.

Piyasa fiyatlandırması, FED’in Mart 2022’de başlayan faiz artırım döngüsünü duraklatarak 13-14 Haziran’daki toplantısında sabit tutacağına dair bir beklentiye işaret ediyor. Toplantıda 25 baz puanlık bir artış için olasılık son günlerde artmaya başladı.

Bazı FED yetkilileri gibi Logan da kararın nihai olarak bir sonraki toplantıdan önce gelecek enflasyon ve istihdam verilerine dayanacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bir diğer FED yetkilisi Philip Jefferson da enflasyonun çok yüksek olduğunu söyledi, ancak gelecekteki hamlelere karar vermeden önce oran artışlarının ekonomi üzerindeki etkisini görmeleri gerektiğini belirtti.

Jefferson, “Tarih, para politikasının uzun ve değişken gecikmelerle çalıştığını ve talebin yüksek faiz oranlarının tam etkisini hissetmesi için bir yılın yeterince uzun bir dönem olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

Logan ise şu ana kadar gördüklerinin mütevazı bir etki gösterdiğine dair endişelerini dile getirerek, “Kaydetmemiz gereken ilerlemeyi henüz kaydetmedik.” açıklamasını yaptı. FED’in daha uzun vadeli enflasyon hedefine atıfta bulunan Logan, önlerinde uzun bir yol olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.