Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Barr: Bankalar için Daha Sıkı Denetlemeler Yapılacak

ABD banka düzenleyicileri, son dönemde yaşanan bankacılık krizinin ardından daha sıkı kurallar ve denetim sözü verdi. Detaylar haberde;
FED/Barr: Bankalar için Daha Sıkı Denetlemeler Yapılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD banka düzenleyicileri, son aylarda bankacılık sektöründe yaşanan krizlerin ve başarısızlıkların ardından daha sıkı kurallar ve gözetim sözü verdi. ABD Merkez Bankası (FED) Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr yaşanan banka iflasları sonrası kurumun takınacağı tavrın ne olacağına dair bilgiler verdi.

Barr, kurumun büyük bölgesel bankalar için kural değişikliklerini değerlendireceğini ve bankaların bundan sonra daha agresif biçimde denetlenmesinin sağlanacağını ifade etti.

Barr: Bankaların Daha Agresif Denetlenmesi Sağlanacak

FED üst düzey düzenleyici yetkilisi Salı günü Kongre’ye verdiği demeçte çeşitli açıklamalarda bulundu.

FED’in yaz döneminde bankalar için sermaye kurallarını sıkılaştırma planını açıklayacağını ve denetçilerin son zamanlarda yaşanan banka iflaslarının ardından bankaların daha agresif bir şekilde denetlenmesini sağlayacaklarını dile getirdi.

Barr, kurumun 100 milyar doları aşan varlığa sahip daha büyük bölgesel bankalar için kural değişikliklerini dikkatli bir biçimde değerlendirdiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

FED’in likidite ve sermaye kurallarını elden geçirme planını yaz aylarında ortaya koymayı beklediğini ve bunun bankacılık düzenleyicileri için kuralların yeniden yazılma sürecini başlatacağını söyledi.

Yeni Hamle Daha Katı Kuralları Beraberinde Getiriyor

Bu adımın, sermaye seviyelerini dikkate alırken defterlerinde gerçekleşmemiş zararları hesaba katmalarını zorunlu kılmak da dahil olmak üzere, bu büyük bankalar için daha katı kurallar içerebileceği belirtiliyor. Bu tür bankalar, geçmiş dönemde Trump yönetimi altında gevşetilmiş kurallara sahipti.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının küresel bankacılık hisselerinde bir düşüşü tetiklemesinin ve krizin yayılma endişelerini tetiklemesinin ardından banka denetçilerinin yoğun bir inceleme altında olduğu konuşuluyor.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Denetçi Ofisi’nden üst düzey yetkililer de Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi önünde ifade verdi.

FDIC Başkanı Martin Gruenberg, “Temel sorun, inceleme görevlilerinin sorunlar belirlendiğinde uyumluluğu zorlama konusundaki başarısızlığıydı” ifadesini kullandı.

Panele başkanlık eden Temsilci Patrick McHenry ise “Bu krizi, yenilikçilerin sermaye gereksinimlerini artırma ve bankalara daha fazla düzenleme getirme konusundaki uzun süredir devam eden önceliğini haklı çıkarmak için kullandınız” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.