Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi FED Fiyatlamasıyla 20 Yılın Zirvesine Tutundu

FED beklentileriyle ralliyi sürdüren dolar endeksi, bugün 20 yılın yüksek seviyelerine tutundu. İşte son durum ve dolara ilişkin tahminler;
Dolar Endeksi FED Fiyatlamasıyla 20 Yılın Zirvesine Tutundu
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar FED’in (ABD Merkez Bankası) kararına odaklanırken dolar endeksinde pozitif seyir sürüyor. Nisan ayının ilk haftasında 100 eşiğini kıran dolar endeksi, buradan sonra 3 hanede tutundu.

Dün 105,28’e kadar çıkarak 20 yılın yeni rekorunu kıran ABD dolar endeksi (DXY), bugün 105 seviyelerine tutunuyor. FED kararının ardından doların yeni eşikler kırıp kırmayacağı merak ediliyor.

Dolar Endeksi 20 Yılın Zirvesinde Seyrediyor!

Dolar Endeksi 20 Yılın Zirvesinde Seyrediyor!
KAYANK: MarketWatch

FED’in para politikasında sıkılaşmaya gitmesiyle cazibesi artan dolar endeksi, FED beklentilerinden aldığı destekle 20 yılın yeni zirvesini denedi. Son üç seanstır kazanımlarını genişleten dolar endeksi dünkü 105,28’in ardından bugün 105,26’yı test etti.

Gün içindeki en zayıf değeri ise 104,90 oldu. FED’in Haziran kararı öncesinde 20 yılın rekor değerine tutunan DXY, son verilere göre yıl başından bu yana yüzde 9,4 oranında artış kaydetti. Bir yıllık getirisi ise yüzde 16’ya ulaştı.

Dolar Tercih Edilen Stagflasyondan Korunma Aracı!

Piyasalarda FED bekleyişi sürerken uzmanlar dolar için dikkat çekici tahminlerde bulundu. Çünkü açıklanan enflasyon verileri, ABD’de oranın yüzde 8,6 ile beklenmedik şekilde yeniden yükseldiğini gösterdi. Bu da ülkede enflasyonun zirve yaptığına ilişkin iyimser yorumları çürüttü.

GCM Yatırım Banner

Olumsuz yönde sürpriz yapan enflasyonun ardından FED’in 50 değil 75 baz puan artırım yapabileceğine dair tahminler gündeme geldi.

Dolar da FED kaynaklı artan getiriler ve yatırımcıların güvenli limana sığınmalarıyla yükseldi. Bank of Singapore Stratejisti Moh Siong Sim, doların tercih edilen stagflasyon riskinden korunma aracı gibi göründüğünü söyledi.

“Piyasa çok daha korkulu bir hal almaya başlıyor. Enflasyon cephesinde işler iyi görünmüyor ve Fed’in yanıt vermesi gerekiyor.” ifadeleriyle görüş bildirdi. Öte yandan CME’nin FedWatch aracı, piyasaların 75 baz puanlık artış için yüzde 93 olasılık verdiğini gösterdi. Gerçekleşmesi durumunda bu FED’in 1994’ten bu yana en büyük artışı olacak.

FED’in faiz artırımında agresif davranması da uzmanlara göre doların güçlü kalmasını sağlayacak.

Güçlü dolar baskısıyla zayıflayan gelişen piyasa para birimleriyle kripto paralarda zayıflık sürecek. Ünlü ekonomist Mohamel El-Erian, Twitter’dan konuyla ilgili açıklamasında dolardaki güce atıfla; “emtia ithal eden gelişmekte olan ülkeler daha fazla zarar görecek” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın