Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi ABD Verileri Sonrası İki Haftanın En Düşüğünde

ABD’den gelen istihdam ve büyüme rakamları sonrası dolar endeksi iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Detaylar şöyle..
Dolar Endeksi ABD Verileri Sonrası İki Haftanın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ

ABD’de özel istihdamın Ağustos ayında beklenenden daha az arttığını gösteren verilerin ardından dolar endeksi, euro ve diğer para birimleri karşısında iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Bu haftaki yumuşayan veriler, ABD merkez bankasının sıkılaştırma döngüsünü tamamladığı yönündeki beklentileri artırdı. FED Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta Cuma günkü nispeten şahin yorumlarının ardından Kasım ayında faiz artırımına ilişkin beklentilerdeki kısa süreli artış yaşanmıştı.

DXY 2 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Son düşüş hareketi ile dolar endeksi 104.4 puan seviyelerinden 103 puana kadar geriledi. Faiz oranlarının nispeten yüksek kalması nedeniyle iş gücü piyasasındaki sıkışıklığın azaldığının teyit edilmesi amacıyla bu Cuma günkü Ağustos ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri takip edilecek.

ForexLive döviz baş analisti Adam Button, “Dolar, Federal Rezerv’in yeterince çaba gösterdiği inancıyla düşüyor. Tarım dışı istihdam bordrolarının yumuşak olması durumunda düşüşün derinleşeceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomistlerin ortalama tahminine göre tarım dışı istihdamın Ağustos’ta 170.000 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. ADP Ulusal İstihdam raporu, özel istihdamın geçen ay 177.000 arttığını gösterdi. Beklenti artışın 195.000 seviyesinde olacağı yönündeydi.

GCM Yatırım Banner

Açıklanan bir diğer önemli veri ise ABD ikinci çeyrek büyüme rakamları oldu. Ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 2.1 ile beklentinin altında büyüme kaydetti.

CME FED Faiz Görüntüleme Aracı piyasaların gelecek ay faiz oranlarının sabit kalması ihtimalini yüzde 91, Kasım ayında ise artış ihtimalini yüzde 43 olarak gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın