Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADP Özel Sektör İstihdamı Ağustos’ta Zayıf Arttı

ABD’de özel sektör istihdamı Ağustos’ta 177 bin artışla piyasa tahminlerinin altında kalırken, Temmuz ayının verisi yukarı yönde revize edildi.
ADP Özel Sektör İstihdamı Ağustos’ta Zayıf Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nde Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri öncesinde bugün, ADP Araştırma Enstitüsü’nün özel sektör istihdam rakamları açıklandı. ABD’de özel sektör istihdamı, Ağustos’ta 177 bin kişiyle piyasa beklentilerinin altında artış gösterdi. Ekonomistler 195 artış olmasını bekliyordu.

Stanford Digital Economy Lab. işbirliğiyle hazırlanan rapora göre Ağustos ayında tahminlerin altında artış olurken, Temmuz verisi 324 binden 371 bine revize edildi.

Küçük ölçekli işletmelerde 18 bin, orta ölçekli işletmelerde 79 bin ve büyük ölçekli işletmelerde 83 bin kişi istihdam artışı oldu.

İstihdam artışının 23 bini üretim, 154 bini hizmet sektöründe oldu. Hizmet kalemi altında ise eğitim ve sağlıkta 52 bin, ticaret, ulaşım ve kamu hizmetlerinde 45 bin, eğlence ve konaklamada 30 bin, profesyonel ve işlerde 15 bin ve bilgi sektöründe 5 bin yeni işe giriş kaydedildi.

Ağustos ayında imalat sektöründe istihdam 12 bin, inşaatta 6 bin, madencilikte 5 bin arttı.

ADP Araştırma Enstitüsü Başekonomisti Nela Richardson, bugün açıklanan verilerin pandemi öncesindeki istihdam yaratma hızıyla uyumlu olduğunu ifade etti. Salgının ekonomi üzerindeki etkileri azaldıkça, ücret ve istihdamda daha sürdürülebilir bir büyümeye doğru ilerlediklerini dile getirdi.

Bu arada bugün açıklanan verilere göre ABD ekonomisi, 2023 yılı ikinci çeyrekte beklentilerin altında büyüme gösterdi. İkinci çeyrek büyümesi ilk okumalarda yüzde 2,4 olurken, ikinci okumalarda yüzde 2,1’e geriledi.

Şirket yatırımlarındaki yavaşlamanın etkisiyle ikinci çeyrek büyümesinin aşağı yönde revize edildiği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu