Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Bazlı En Yüksek Getiri Sunan Sektörler ve Hisseleri

Borsa İstanbul'da dolar bazlı getirisi ile öne çıkan kimi sektörler yatırımcılarını enflasyona karşı koruma potansiyelinde oldu. İşte o sektörler ve hisseleri;
Dolar Bazlı En Yüksek Getiri Sunan Sektörler ve Hisseleri
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

BIST 100 endeksi bu yıl yüksek faiz ortamı, jeopolitik risk ve vergi gündemleriyle düşse de dolar bazlı yüzde 30’a yakın getiri sağladı. Ana endekste pozitif ayrışan sektörler ve yüksek getiri sunan hisseler dikkat çekti.

2024 yılında dolar bazlı en yüksek getiri sunan sigortacılık sektörü oldu. Bu yıl yüzde 75,15 getiri sunan sigortacılık sektöründe öne çıkan 3 hisse; Anadolu Sigorta (ANSGR), Türkiye Sigorta (TURSG) ve Anadolu Hayat (ANHYT) oldu.

Yılın yıldızı parlak bir diğer ismi olan iletişim sektörü, enflasyondan aldığı destekle fiyat tarifelerini artırırken borsada yüzde 71,35 prim yazdı. Sektörün öne çıkanları; Turkcell (TCELL) ve Türk Telekom (TTKOM) olarak kayda geçti.

Merkez Bankası’nın faiz artırımları ve rasyonel politikalara dönüş kararlarıyla yabancı yatırımcıları kendine çeken bankacılık sektörünün dolar bazlı primi yüzde 61,22 oldu. Bankacılık sektöründe öne çıkanlar; Akbank (AKBNK), İş Bankası (ISCTR) ve Yapı Kredi Bankası (YKBNK) olarak sıralandı.

Mevsimsellik etkisiyle finansal sonuçlarını artıran turizm sektörünün dolar bazlı getirisi yüzde 42’yi aştı. Sektörün öne çıkanları; Tab Gıda (TABGD), Merit Turizm (MERIT) ve Marmaris Altınyunus (MAALT) olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Tüketici talebindeki artıştan ve enflasyondaki yükseliş ivmesinden destek alan gıda sektörü yılbaşından bu yana yatırımcısına dolar bazında yüzde 40’a yakın getiri sundu. Sektörün öne çıkanları; Coca Cola İçecek (CCOLA), Anadolu Efes (AEFES) ve Ülker (ULKER) oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.