Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dogecoin ve Cardano: 2023’te Hangisi 1 Dolara Hızlıca Ulaşacak?

Dogecoin ve Cardano piyasayı süpürme potansiyeline sahip, ancak ilk olarak hangi kripto para 1 dolara ulaşacak? Analistler yorumladı. Detaylar haberde;
Dogecoin ve Cardano: 2023’te Hangisi 1 Dolara Hızlıca Ulaşacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasası on yıldır sürekli bir evrim geçirmekte. Bu süreçte önemli bir yer edinen 2022 yılı ise Cardano ve Dogecoin gibi önde gelen kripto paralar için harika bir yıl olmadı. Ancak kripto uzmanları, her ikisinin de 1 dolara ulaşma konusunda muazzam bir potansiyele sahip olduğunu tahmin ediyor.

Analytics Insight analistleri Cardano ve Dogecoin’deki bu potansiyeli masaya yatırdı. Değerlendirmelere göre Dogecoin, bir tweet ile tek seferde piyasayı süpürme potansiyeline sahiptir. Öte yandan Cardano, çok sayıda DeFi, merkezi olmayan uygulama ve diğer akıllı yetenekleri destekleyen piyasadaki en gelişmiş blok zincirlerinden biridir.

1 dolara ulaşmak söz konusu olduğunda, her iki kripto para birimi de yarışta ama hangisi birinci olacak? İşte Analytics Insight analistlerinin bu konuya dair yorumları…

Analistlere göre her iki kripto varlık, blok zinciri geliştirme açısından potansiyel gösteriyor. Bu nedenle, 2023’ten önce satın alınacak en iyi kripto para olarak hangisinin seçileceği tüccarlara ve yatırımcılara kalmıştır. Ancak, telafisi mümkün olmayan kayıplardan kaçınmak için kripto para birimine yatırım yapmadan önce ilk olarak kripto para birimlerinin iyice incelenmesi de özellikle vurgulanıyor.

Dogecoin 1 Dolara Hızlıca Ulaşacak mı?

Analytics Insight ekibine göre mevcut eğilim doğrultusunda, Dogecoin’in 2023’ün sonundan önce 1 dolara ulaşması mümkün görünüyor.

GCM Yatırım Banner

DOGE, topluluk üyelerini çekmeye devam ederken, tüccarlar arasında popüler olduğunu kanıtladı. Dijital para, özellikle Reddit’te sosyal medya kullanıcıları arasında oldukça popüler. Bu durum, DOGE’un diğer ana akım kripto para birimlerinden daha yüksek oynaklık seviyeleri yaşamasına rağmen gerçekleşmiş durumda. Oynaklık ise çoğunlukla çevrimiçi popülaritesinden ve Elon Musk gibi ünlülerin sık sık kendisinden bahsetmesinden kaynaklanıyor.

Analistlere göre kripto para birimlerinin gücünü değerlendirmek söz konusu olduğunda, Dogecoin’in 2023’te 1 dolara ulaşıp ulaşmayacağını anlamak için, genel olarak birçok geleneksel unsura bakmak gerekmektedir. Söz konusu unsurlar şöyle sıralanmaktadır: Mevcut fiyat hareketi, kullanım durumu, blockchain protokolleri, geliştirme ekibi ve dolaşımdaki tedarik.

Bununla birlikte Dogecoin, büyümesine önemli ölçüde yardımcı olan başka benzersiz faktörlere de sahiptir. Bunlara aktif çevrimiçi topluluk ve ünlülerin desteği dahildir. Bu iki taraf, yılın geri kalanında destekleriyle tutarlı olursa, Dogecoin beklediğimizden daha erken 1 doları görebilir.

Ayrıca Mayıs 2021’de aracılık şirketi eToro, kullanıcılardan gelen artan talep nedeniyle Dogecoin’i listelerine ekleyeceğini duyurdu. Dünya çapında 20 milyondan fazla kullanıcısı olan eToro’nun Dogecoin’e verdiği destek, kripto para biriminin istemeden de olsa yakında 1 dolara ulaşmasına yardımcı olabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Ek olarak, birkaç uzman Dogecoin’in bu yılın sonuna ya da gelecek senenin ilk aylarına kadar 1 doların üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor. Örneğin, Sussex Üniversitesi’nde finans profesörü olan Carol Alexander, Dogecoin’in büyük ölçüde aktif çevrimiçi topluluk ve tanınmış figürlerin desteği nedeniyle yükselmeye devam etmesini bekliyor.

InvestorPlace ise Dogecoin’in sadece 1 dolara ulaşmakla kalmayıp aynı zamanda 1 dolarda kalabileceğini de tahmin ediyor. Fiyat analiz platformuna göre, arzdaki büyük miktarda Dogecoin, daha fazla insanın yatırım yapması ve fiyatını artırmasına yardımcı olması anlamına geliyor.

Öte yandan, bazıları Dogecoin’in önceki dalgalanmadan sonra yükselmekten çok düşeceğine inanıyor. Blockchain çözümleri sağlayıcısında baş teknoloji sorumlusu olan Kadan Stadelmann, CoinTelegraph ile yaptığı bir röportajda, DOGE’un yakın zamanda 1 dolara ulaşma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Stadelmann’a göre Mark Cuban ve Elon Musk gibi ünlülerin son zamanlardaki halk desteği ve benimsemesi, fiyatı 1 doların üzerine çekebilmiş olmalıydı. Stadelmann, Dogecoin’in yalnızca bir meme (şaka) olarak ününden beslendiğine ve çoğu insanın onu paranın geleceği olarak ciddi olarak düşünmeyeceğine inanıyor.

Aynı şekilde, kripto para borsası şirketi biFlyer’de baş işletme görevlisi olan Joel Edgerton, Dogecoin’in para getiri çözümü olarak pratikliğinin belirsiz olduğunu söylüyor.

Cardano 1 Dolara Ulaşacak! Peki, Ne Zaman?

2021’in başlarındaki boğa koşusu sırasında, ADA 1 dolarlık fiyat seviyesini geçti. Ağustos sonuna gelindiğinde fiyat 3 dolara kadar ulaştı. Bu, yalnızca 1 dolar olan mevcut ADA hedefine göre yüzde 200 artış anlamına gelmektedir. Sonuç olarak bu durum ADA’nın gidebileceği noktaların potansiyelini ortaya sermektedir.

Üstelik Cardano o dönemki performansını dünyanın en merkeziyetsiz blok zinciri olmadan ve hatta akıllı sözleşme yetenekleri olmadan gerçekleştirdi. En son Cardano haftalık güncellemesine göre, Eylül 2021’de Alonzo hard fork ile akıllı sözleşme işlevselliğinin kullanıma sunulmasından bu yana Cardano blok zincirinde yaklaşık 91 proje başlatıldı. Şu an için Cardano’da ayrıca 1.000’den fazla proje geliştiriliyor.

Diğer yandan Cardano için FUD’un (korku, belirsizlik, şüphe) ana kaynaklarından birisi blockchain platformunun Ethereum, BNB Chain ve Tron gibi blockchain platformu rakiplerine kıyasla çok düşük toplam kilitli değere (TVL) sahip olmasıdır.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

DeFi Llama’ya göre Cardano’nun TVL’si 270 milyon dolar ve bu, Cardano’yu 29. sıraya yerleştiriyor. Ethereum 54.7 milyar dolar TVL ile en üst sırada, BNB 6.6 milyar dolar TVL ile ikinci sırada ve Tron 5.92 milyar dolar ile üçüncü sırada yer alıyor.

Ancak Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Mayıs ayında işaret ettiği gibi bunu hesaba katmıyor. Bunun nedeni, ADA tokenlarını stake etmek için kilitlemeye gerek olmamasıdır. Bunun yerine Daedalus gibi özel Cardano cüzdanlarından biri kullanılabilmektedir. Cardano, kilidi açılmış bir staking havuzundaki tüm ADA’nın yüzde 73’ü ile bu şekilde stake edilen toplam arzın en yüksek yüzdelerinden birine sahiptir. Bunu hesaba katmak, Cardano’ya bugün 14 milyar dolarlık bir TVL verir. Yani, Cardano’yu BNB ve diğer tüm rakiplerinin üzerinde ikinci sıraya koyar.

Analistlere göre Cardano’nun aslında kriptodaki tüm blok zincirlerin en yüksek ikinci TVL’sine sahip olduğu düşünüldüğünde, kripto piyasa değeri sıralamasındaki 8. konumu daha anlamlı olmaya başlar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın