Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğalgaz Fatura Desteği İsteyenler E-Devlet’e Başvuruyor

Şubat ayının gelmesiyle birlikte doğalgaz faturası için destek almak isteyen vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden başvurulara başladı. İşte detaylar;
Doğalgaz Fatura Desteği İsteyenler E-Devlet’e Başvuruyor
HABER GİRİŞ

Yeni yılın şişkin zamlarının ardından vatandaşlardan yükselen sesler çeşitli kararlarla bastırılmaya çalışılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta kabine toplantısının ardından elektrik faturaları için yeni düzenlemeyi paylaşmıştı. Elektrik sonrası gözler doğalgaza çevrilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti dönüşünde yaptığı basın açıklamasında doğalgaz faturasında vatandaşı zora sokmayacaklarının mesajını vermişti. Avrupa’nın en ucuz doğalgazını kullandığımızı söyleyen Erdoğan, bundan sonraki süreçte vatandaşı zorlayacak bir tarife uygulanmayacağını ifade etmişti.

Pazar günü ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kanal 7’de yayınlanan Başkent Kulisi isimli programa katılmıştı. Programda doğalgaz desteği hakkında önemli bilgiler veren Yanık, 4 milyon hanenin doğalgaz desteğinden yararlanacağını açıklamıştı.

Derya Yanık Doğalgaz Desteği Açıklama
Kaynak: Twitter

Geçen yıl 1,8 milyon haneye yaklaşık 1,8 milyar liralık kömür desteği sağladıklarını hatırlatan Yanık, vatandaşın yaşadığı yere göre yıllık 450 ila 1150 lira arasında değişen ısınma desteği verileceğini ifade etmişti.

Bakan Derya Yanık yardımların E-Devlet sistemi üzerinden yapılan başvurularla yapılacağını açıklamıştı. Aynı şekilde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da başvuru yapılabileceği söylendi. E-Devlet üzerinden başvuru yapmak için bu adresi kullanabilirsiniz.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, 2022’nin ilk haftalarında ise doğalgaz yardımı ödemelerini müjdelemişti. Geçen senelerde kömür yardımı şeklinde olan desteğin, bu yıldan itibaren doğalgaz yardımı olarak verileceğini ifade etmişti.

Bakan Yanık ise “Ödemelerimizi mart ve ekim aylarında olmak üzere 2 taksitle yapacağız. Bu ödemeleri elektrik ve diğer desteklerden farklı olarak doğrudan doğruya hak sahibinin PTT kartına nakit olarak yatıracağız kendisi faturasını ödemeye gittiğinde orada kullanacak. Doğalgaz desteğiyle alakalı toplamda yıllık 3 milyar lira gibi bir kaynak aktardık. 4 milyon haneye ulaşmayı hedefliyoruz,” ifadelerini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın