Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Diyanet Fitre Hesabında TÜİK’i Tanımadı

Enflasyon yılı olmaya talip 2024 için bir fiyat güncellemesi de Diyanet’ten geldi. Ancak Diyanet’in fitre hesabı enflasyonun üzerinde oldu.
Diyanet Fitre Hesabında TÜİK’i Tanımadı
HABER GİRİŞ

Bu yıl zamlı haliyle 17 bin 2 lira olan ve açlık sınırı tehdidi yaşamaya devam eden asgari ücrete ikinci bir güncellemenin gelmeyeceği ve emeklilere ise açlık sınırının da altında maaş verileceği konuşulurken, Diyanet’in paylaştığı 2024 yılı fitre tutarı ise farklı bir tartışmayı gündeme getirdi.

Türkiye’de maaşları belirlerken kullanılan resmi enflasyonun yüzde 64,86 olarak açıklanmasına rağmen Diyanet’in fitre tutarı hesaplamalarını bu oran üzerinden yapmayarak yüzde 85,7 artışa gittiği görüldü.

Hem Diyanet’i hem de Türkiye İstatistik Kurumu’nu (TÜİK) eleştiren vergi uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 2024 yılı için belirlenen fitre tutarının 130 lira olduğunu söyleyerek, bu tutarın geçen yıl 70 TL olduğunu hatırlattı.

Geçen yıla göre fitre tutarında yaşanan artış oranının yüzde 85,7 olduğuna dikkat çekerek, bu hesabın TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranından daha fazla olduğunu söyledi.

TÜİK hesabına göre Ocak enflasyonunda artış yüzde 64,86 iken bağımsız isimlerin yer aldığı Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) verilerine göre ise yüzde 129,11 olduğunu belirten Bingöl şöyle ekledi:

GCM Yatırım Banner

“Bu kadar farklı rakamın hangisinin doğru olduğunu bilemiyoruz ama vatandaşın iliklerine kadar hissettiği fiyat artışları, kimin hesabının yanlış olduğunu açık bir şekilde gösteriyor.”

Milyonlarca vatandaşın geçim derdiyle boğuşmasına neden olan düşük maaş zamlarını da eleştirerek, “Vatandaşın mutfağındaki yangını hesaba katmayan enflasyon ve bu enflasyona göre belirlenen çalışan ve emekli maaş artışları, çalışana karşı büyük haksızlıktır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın