Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ’in Açlık Sınırı Asgari Ücretin Altında Kaldı

TÜRK-İŞ, 2024 yılının ilk açlık ve yoksulluk sınırı verilerini duyurdu. Yeni yıldaki açlık sınırı asgari ücrete yakın gelirken, yoksulluk sınırı 50 bin liraya dayandı.
TÜRK-İŞ’in Açlık Sınırı Asgari Ücretin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Her yıl olduğu gibi bu yıl da asgari ücret artışındaki tartışmaların odağına yerleşen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Ocak ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporunu yayımladı. 17 bin 2 TL olarak açıklanan yeni asgari ücretin ilk aydan eridiği eleştirileri sürerken, Türk-İş’in açlık sınırı yeni asgari ücreti aşmadı.

TÜRK-İŞ’in hesaplamalarına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sadece gıda harcamalarının baz alındığı açlık sınırı 15.048,89 TL’ye çıkarken, yoksulluk sınırı ise 50 bin TL sınırına daha çok yaklaştı.

Dört kişilik bir ailenin gıda harcamalarına ek diğer aylık giderleri de hesaba katıldığında 2024’e girişteki yoksulluk sınırı 49.019,19 TL oldu. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise 19.630,40 TL’ye çıktı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR, geçen hafta paylaştığı Ocak ayına ait araştırma sonuçlarında, yeni asgari ücretin ilk aydan açlık sınırının altında kaldığı hesabını yapmıştı.

Buna göre dört kişilik bir ailenin Ocak ayındaki açılık sınırı 17.442 liraya, yoksulluk sınırı ise 48.495 liraya çıkmıştı.

GCM Yatırım Banner

TÜRK-İŞ’in Aralık ayı verilerinde açlık sınırı 14 bin 431 TL, yoksulluk sınırı ise 47 bin 009 TL olurken, bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti 18 bin 796 TL seviyesine çıkmıştı.

Türk-İş Açlık Yoksulluk Sınır Ocak 2024
Kaynak: Türk-İş

Mutfak Enflasyonu Geçen Yıla Göre Yüzde 80’e Yakın Arttı

Türk-İş verilerine göre dar gelirliyi en çok yoran mutfak enflasyonu Ocak ayında Aralık ayına göre yüzde 4,27 arttı.

Yeni yılın ilk ayında geçen yıla göre yapılan karşılaştırmalarda ise yüksek artışlar göze çarptı.

Buna göre Ocak 2024 döneminde son 12 ay itibarıyla mutfak enflasyonundaki değişim oranı  yüzde 69,76 oldu. On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 79,44 olarak kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın