Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret İlk Ayda Açlık Sınırının Altına İndi

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin yaptığı harcamalarla yapılan hesaplamalara göre açlık sınırı daha Ocak ayında asgari ücretin üzerine çıktı.
Asgari Ücret İlk Ayda Açlık Sınırının Altına İndi
HABER GİRİŞ

Geçen ay yapılan yoğun görüşmeler neticesinde, 2024 yılında uygulanacak olan asgari ücretin 17 bin 2 lira olmasına karar verildi. Ünlü ekonomistlerden Özgür Demirtaş ve Hakan Kara gibi isimler, asgari ücretin Nisan ya da Mayıs ayı gibi açlık sınırının altına ineceğini öngörmüştü.

Fakat daha yılın ilk ayında asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR, Ocak ayına ait araştırma sonuçlarını açıkladı.

Buna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı, yılın ilk ayında, Aralık ayına göre 959 lira daha artarak 17.442 liraya ulaştı. Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise 7.646 lira artış gerçeklemiş oldu.

Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise geçen aya göre 1.658, geçen yılın aynı dönemine göre 21.501 lira artış göstererek 48.495 lira oldu. Gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 699 liralık artışla 31 bin 53 liraya çıkarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama tutarı son bir yılda 13 bin 855 lira arttı.

Aylık En Fazla Artış Taze Meyve Fiyatlarında Oldu

Aylık En Fazla Artış Taze Meyve Fiyatlarında Oldu
Kaynak: Birleşik Kamu İş Konfederasyonu

Ankara’da en fazla alışveriş yapılan marketlerden derlenen fiyatlara göre bir önceki aya kıyasla et ve yumurta fiyatları 122 lira, kuru bakliyat 12, taze meyve 519, taze sebze 208, ekmek, un ve makarna grubu 114, pirinç-bulgur 42, sıvı yağ 27, şeker, bal ve reçel 2 lira artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Zeytin fiyatları önceki aya göre 29 lira, süt, yoğurt ve peynir fiyatları ise 59 lira azaldı.

Yıllık değişimlere bakıldığında en fazla artışın 2.278 lirayla et ve yumurta grubunda gerçekleştiği görüldü. Onu 1.338 lirayla taze meyve, 1.222 lirayla taze sebze grubu izledi.

Kuru bakliyat fiyatları yıllık bazda 134 lira, süt, yoğurt ve peynir grubu 994 lira, ekmek, un ve makarna grubu ise 586 lira artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın