Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ Açıkladı: Aralık’ta Açlık ve Yoksulluk Sınırı Yükseldi!

TÜRK-İŞ yılın son açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Araştırmaya göre yoksulluk sınırı 47 bin TL’yi aştı. Ayrıntılar geliyor...
TÜRK-İŞ Açıkladı: Aralık’ta Açlık ve Yoksulluk Sınırı Yükseldi!
HABER GİRİŞ

TÜRK-İŞ gerçekleştirdiği araştırma sonrası Aralık ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Araştırmaya göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) aralık ayında 14 bin 431 TL olarak gerçekleşti.

Aralık ayına ilişkin yoksulluk sınırında da artış gözlemlendi. Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık vebenzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 47 bin 009 TL’ye ulaştı.

Araştırmaya göre bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ aylık 18 bin 796 TL’ye yükseldi. Dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki bir önceki aya kıyasla yüzde 2,89 oranında arttı. On iki aylık değişim oranı ise yüzde 77,50 olarak gerçekleşti.

Et Fiyatlarında Büyük Artış

Türk-İş hesaplamasında temel alınan ve doğrudan piyasadan derlenen fiyatlara göre, et fiyatlarında ciddi artış gözlemlendi.

Araştırmaya göre dana kıymanın kilosu geçen aya göre 46 TL artarak marketlerde ortalama 377 TL’den, dana kuşbaşının kilosu ise geçen aya göre 37 TL artarak marketlerde ortalama 393 TL’ye yükseldi. Hesaplamalara göre et fiyatları geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 100’den fazla arttı

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın