Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK Asgari Ücretin Ne Kadar Olması Gerektiğini Açıkladı

DİSK İstanbul bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu, bugün ikinci toplantısı yapılan asgari ücrete dair açıklamada bulundu.
DİSK Asgari Ücretin Ne Kadar Olması Gerektiğini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İstanbul Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu, asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. Aralarında DİSK Genel Başkanı Arzu Çekrezoğlu’nun da yer aldığı grup, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı önüne yürüdü.

İlk olarak konuşan Çerkezoğlu, sosyal adaleti sağlamak için en önemli araçlardan birisinin asgari ücret olduğunu söyledi.

Bugün ikincisi yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına atıfta bulunan Çerkezoğlu, “Türkiye’de ortalama ücret haline gelmiş olan asgari ücretin insanca yaşayacak bir düzeyde belirlenmesi mücadelemizi, masada değiliz ama iş yerlerinden alanlardan meydanlardan yürütmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

DİSK Başkanı ücretlerin toplu sözleşme ile belirlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Asgari ücretin net olması gereken rakamla ilgili açıklama ise Arslanoğlu’ndan geldi. Arslanoğlu enflasyon nedeniyle alım kaybına dikkat çekerek, verginin tabana değil tavana yayılması gerektiğini söyledi.

DİSK Talep Ettiği Net Rakamı Açıkladı

Asgari ücretin net olarak 13 bin 200 lira olması gerektiğini belirtti. Bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını gerçekleştiriyor. Toplantı öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret ve EYT konusuna ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Bakan Bilgin asgari ücretle yapılan bazı eleştirilere karşı çıkarak, burada belirlenen rakamın, diğer çalışanların da ücretini yukarı çektiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın