Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddi 2023’ün 11’inci Ayında Sınırlı Arttı

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre dış ticaret haddi Kasım ayında 6,9 puan arttı. Detaylar haberde…
Dış Ticaret Haddi 2023’ün 11’inci Ayında Sınırlı Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay düzenli olarak yayımladığı dış ticaret endeksleri raporunu paylaştı. Ekim ayında ihracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi 11,0 puan artarak 86,2 seviyesinde yer almıştı. Peki, 2023 Kasım döneminde dış ticaret haddi hangi seviyede yer aldı?

TÜİK tarafından bugün açıklanan rapora göre Kasım ayında dış ticaret haddi 6,9 puan artarak 86,3 seviyesinde yer aldı.

Dış Ticaret Haddi Kasım 2023 TÜİK
Kaynak: TÜİK

Verilere incelendiğinde ihracat birim değer endeksi yıllık bazda yüzde 0,2, ihracat miktar endeksi yıllık bazda yüzde 5 arttı.

İhracat birim değer endeksinin alt kalemleri incelendiğinde, endeks yıllık bazda gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,0, imalat sanayinde yüzde 1,7 arttı.

Bu artışın aksine endeks, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 5,9, yakıtlarda yüzde 19 azaldı. Söz konusu dönemde ihracat miktar endeksi yıllık bazda gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,1, yakıtlarda yüzde 52,6 arttı. Bunun yanında endeks, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 4,1, imalat sanayinde yüzde 1,3 azaldı.

GCM Yatırım Banner

İthalat birim değer endeksi ise Kasım ayında yıllık bazda yüzde 7,8 azalırken, ithalat miktar endeksi ise yüzde 2,3 arttı.

Kasım ayında mevsim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi yüzde 0,5, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ithalat miktar endeksi yüzde 7,2 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın