Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Bölgesinde Enerji Faturaları Silindi! Karar Yayımlandı

Depremden etkilenen 11 ilde doğal gaz ve elektrik fatura borcunun silineceğine dair karar bugün Resmi Gazete'de yayımladı. Detaylar haberde...
Deprem Bölgesinde Enerji Faturaları Silindi! Karar Yayımlandı
HABER GİRİŞ

Maraş merkezli depremlerden sonra Mart ayında Olağanüstü Hal Kapsamında (OHAL) deprem bölgesinde ödenmemiş elektrik ve doğal gaz faturalarının silinmesi kararı verilmişti. Konuya dair karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Olağanüstü Hal Kapsamında Enerji Tüketim Bedellerinin Terkinine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ’i yayımlandı.

Buna göre olağanüstü hal kapsamında genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, konutu ve/veya işyeri yıkılan, acil yıkılacak olan, ağır veya orta hasarlı hale gelen elektrik ve doğal gaz abonelerinin 6 Şubat 2023 tarihine kadarki döneme ait tüketim bedellerinin terkin edilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Söz konusu karar kapsamında depremden etkilenen 11 ilde elektrik ve doğal gaz abonelerinin borçları silindi. Bu kararın yasal olmayan yollarla tüketilen elektrik ve doğal gaz tüketimlerini ve kamu tüzel kişiliğini haiz aboneler ile genel aydınlatma abonelerini kapsamadığı belirtildi.

Ölçümü tek sayaçtan yapılan birden çok tüketim yerinin farklı binalarda bulunması ve bu tüketim yerlerinin herhangi bir kısmının orta hasarlı, ağır hasarlı, acil yıkılacak veya yıkılmış olması durumunda dahi sayaca bağlı tüketimin tamamının terkin edileceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Karar Ödenmiş Faturaları Kapsamıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda söz konusu tebliğin yayım tarihi öncesinde ödenmiş faturalar için, terkinden faydalanmak üzere iade talebinde bulunulamayacağı ifade edildi. Talepte bulunulması durumunda bu taleplerin işleme alınamayacağı bildirildi.

Şirketlere olması gerekenden fazla veya haksız ödeme yapıldığının tespit edilmesi halinde, hatanın neden kaynaklandığı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunu (EPDK) tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bildirileceği aktarıldı.

Belirtilen fazla veya haksız ödeme tutarının ödemenin yapıldığı tarih ile geri alındığı tarih arasında geçen sürede gecikme zammı dikkate alınarak tekrardan hesaplanacağı ilgili şirketlerden 30 gün içinde geri alınacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.