Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremzedelerin Ödenmemiş Enerji Faturaları Siliniyor

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesine göre OHAL kapsamındaki enerji tüketim bedelleri terkin edilecek.
Depremzedelerin Ödenmemiş Enerji Faturaları Siliniyor
HABER GİRİŞ

Olağanüstü Hal Kapsamında Enerji Tüketim Bedellerinin Terkine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı. Kararnamenin amacının, 8 Şubat 2023 tarihinde ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında konut ve iş yeri olmak üzere yıkılan, acil yıkılacak, ağır veya orta hasarlı hale gelen abonelerin, elektrik veya doğal gaz ödenmemiş tüketim bedelinin terkin edilmesi olduğu belirtildi.

Buna göre 6 Şubat‘ta meydana gelen depremler nedeniyle afet bölgesi ilan edilen yerlerdeki abonelerin Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne devredilmiş olan elektrik tüketiminden kaynaklanan tutarları da dahil olmak üzere, 6 Şubat’a kadar tahakkuk edilmiş fakat tahsil elektrik ve doğal gaz tüketim tutarları son okuma tarihinden 6 Şubat 2023 tarihine kadarki döneme ait olan tüketimler için ilgili tüketicilerin geçmiş tüketimleri dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek elektrik ve doğalgaz tüketim tutarları varsa daha önceki dönemlere ilişkin ödenmemiş faturaları terkin edilecek.

Söz konusu faturalar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Bunun yanında silinen fatura tutarlarına ait herhangi bir açılmış dava veya icra takibi varsa bunlar sona erdirilecek. Sona erdirilen icra takipleri için ilgili kurumlar tarafından düzenlenen harçlar alınmayacak. Fakat daha önce alınan harçların iadesi yapılmayacak.

Söz konusu maddenin Enerji Piyasası Düzenleme Kanunu’nun görüşü alınmak suretiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın belirlendiği usul ve esaslara göre yürütüleceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Kamu tüzel kişiliğini haiz aboneler ve genel aydınlatma abonelikleri ise kapsam dışında tutulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.