Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Afet Yeniden İmar Fonunun Kurulması Hakkında Kanun Yayımlandı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Afet Yeniden İmar Fonu kurmak, fonun yönetimi ve faaliyetlerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen kanun yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
Afet Yeniden İmar Fonunun Kurulması Hakkında Kanun Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Afet Yeniden İmar Fonunun Kurulması Hakkında Kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı tarafından yürütülen ve bugün itibarıyla yürürlüğe giren kanunun amacının, doğal afetler nedeniyle genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen alanlarda; imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması amacıyla afet yeniden imar fonu kurmak, fonun yönetimi ve faaliyetlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemek olduğu belirtildi.

Fonun Yönetim Kurulu; Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, İçişleri Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile Strateji ve Bütçe Başkanı olmak üzere 7 kişiden oluşuyor.

Yönetim Kurulu, fondan kaynak aktarımı yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak tutarını ve harcama programlarını belirleyecek.

Fonun Kaynağı Nereden Sağlanacak?

Fonun kaynaklarının yurt içi ve yurt dışı kaynaklı her nevi nakdî bağış, yardım, hibe ve kredilerden, bütçeye bu amaçla konulacak ödenekten, fon tarafından kurum ve kuruluşların mevzuatındaki her türlü kısıtlamalardan muaf tutularak yurt içi ve yurt dışı sermaye ve para piyasalarından sağlanan finansman ve kaynaklardan ve diğer gelirlerden sağlanacağı açıklandı.

Fondan, Yönetim Kurulu’nun onayı olduktan sonra ilgili kurum ve kuruluşlara kaynak aktarılacak. Bu şekilde aktarılan tutarlar, genel bütçe kapsamındaki idareler için genel bütçeye, diğer idareler için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının bütçesine gelir kaydedilecek.

GCM Yatırım Banner

Fon kaynakları ve aktarımlarına ilişkin mali veriler en geç üçer aylık dönemler itibarıyla kamuoyuyla paylaşılacak.

Vergiden Muaf Tutulacak

Kurumlar vergisinden muaf tutulacak olan fonun, kanunda sayılan görevleriyle ilgili faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri dolayısıyla iktisadi işletme oluşmuş sayılmayacak.

Fonun faaliyetleri dolayısıyla yapılan işlemler ve düzenlenen kağıtlar damga vergisi ve harçlardan, yapılan bağış ve yardımlar veraset ve intikal vergisinden, faaliyetleri ile ilgili işlemler banka ve sigorta muameleleri vergisinden ve Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu’na yapılacak kesintilerden müstesna olacağı açıklandı.

Buraya yapılan nakdî bağış ve yardımların tamamı, 193 sayılı Kanun ile 5520 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde, gelir veya kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla beyan edilen gelirden veya kurum kazancından indirilebilecek.

Afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için Türkiye Cumhuriyeti adına sağlanan dış finansmanı, Afet Yeniden İmar Fonuna karşılıksız tahsis etmeye yetkili kişi Hazine ve Maliye Bakanı olacak.

Fon kapsamında tahsis edilen tutarlar karşılığı bakanlık bütçesine ödenek eklemeye de bakan yetkilendirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.