Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Artan Talep Demir Vadelilerini 144 Doların Üzerine Taşıdı

Çin’de ticaret rakamları son yılların en yükseğine çıkarken, sektördeki iyileşme demir talebini artırdı. Demir cevherlerinin ton fiyatı rekor kırdı.
Çin’de Artan Talep Demir Vadelilerini 144 Doların Üzerine Taşıdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Gümrük İdaresi tarafından açıklanan verilere göre ülkenin ihracatı Kasım ayında %21,1 artış göstererek, %12 olan ekonomist beklentisinin çok üzerinde geldi. İhracat 2018 yılının Şubat ayından bu yana en hızlı yıllık artışı kaydederken, 75,4 milyar dolara ulaşan dış ticaret fazlası son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ekonomistler Kasım ayında Çin’in dış ticaret fazlasının 53,8 milyar dolar gelmesini bekliyordu. Pandemiyi kısa sürede kontrol altına alarak ekonomisini hızla toparlayan Çin’de ithalat ise yıllık %4,5 artışla, %7 olan analist beklentisinin gerisinde kaldı.

Çin’de ticari faaliyetlerin hız kazanması, artan taleple demir fiyatlarına yeni rekorları getirdi.
Demir Vadeli Fiyatları
Kaynak: Barchart

Coronavirüs salgınının çıkış noktası olan Çin, ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumunda. Fakat son bir yıldır yaşananlara bakıldığında bu sıralamanın değişmesi an meselesi denebilir. Çünkü Amerika 15 milyonu aşkın vaka ile salgından en kötü etkilenen ülke olurken, Çin 86 bin vaka ile listenin 76. sırasında bulunuyor.

Birçok analist de Çin’de toparlanan faaliyetler sayesinde, ekonomik anlamda her an ABD’nin önüne geçeceğini düşünüyor. Son açıklanan verilere göre imalat, sanayi ve hizmet sektörü gibi birçok alanda veriler güçlü geldi. Dış ticaret fazlasının 1990 yılından bu yana en yüksek seviyede gelmesi demir gibi ana hammaddelere olan ihtiyacın artacağı beklentisiyle demir fiyatlarının yükselmesini sağladı.

Singapur’da işlem gören demir cevheri vadelileri ton başına 144 doların üzerine çıktı. Cuma günü ise %4,89 değer kazancıyla 142 dolar üzerinden kapandı. Çin’de sene başından bu yana 1,07 milyar ton demir cevheri ithal edildi. Uzmanlar son aylarda artan talep ve arz tarafındaki sorunların demir CFR’lerini yukarı çektiğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Citigroup analistleri dünyanın en büyük alıcılarından olan Çin’de toparlanmanın bu şekilde devam etmesi durumunda, gelecek yılın ilk çeyreğinde spot fiyatların da ton başında 140 doları aşacağını düşünüyor.

Son 7 yılın en yükseğine çıkan bakır fiyatları ise ABD ile Çin arasında gerilimin yeniden baş göstermesiyle zirveden indi.
Bakır Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Londra Metal Borsası’nda 3 ay vadeli bakırın tonu 7,774 dolara yaklaştıktan sonra artan vakalar ve yeni gerilimlerin etkisiyle 7.719 dolara geriledi. Shanghai Vadeli İşlemler Borsası’nda ocak ayı vadeli bakır fiyatları ise %0,1 oranında düşüş gösterdi. %0,44 ekside işlem gören gram fiyatı, şu sıralar 3,51 dolarda seyrediyor. Geçen hafta 3,52’den kapanan fiyatlar yeni güne başlarken 3,5448 dolar ile tarihi rekorunu kırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.