Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CNBC CFO Anketi: Çin ABD Ekonomisini Geride Bırakmaya Devam Ediyor

CNBC'nin 4. Çeyrek Küresel CFO Konsey Anketi'ne göre; Çin'in ABD ekonomisini geride bırakmaya devam ettiği belirtildi.
CNBC CFO Anketi: Çin ABD Ekonomisini Geride Bırakmaya Devam Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret savaşları ve koronavirüs pandemisi, dünyanın en büyük ekonomilerinde dengelerin değişmesine neden oldu. Bu durumu, dünyanın önde gelen finans müdürleri de onaylarken, Çin’in ABD ekonomisinden daha olumlu göründüğünü belirttiler.

4. Çeyrek CNBC Küresel CFO Konsey Anketi katılımcıları, Çin’in GSYİH’si için ortalama “mütevazi iyileşme” görünümü sundular.
Çin 3. Çeyrek Büyüme Verileri
Görsel Kaynak: CNBC

CFO’lar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisini üçüncü çeyrekte durağan notundan yükselttiler. Konseyin ABD ekonomisine bakış açısı ise üçüncü çeyrekteki “mütevazi düşüşten” dördüncü çeyrekte durağana yükseltildi. Ancak yine de Çin’in gerisinde kaldığı belirtildi.

Dünya genelinde ise GSYİH görünümü genel olarak ikinci ve üçüncü çeyrek anketlerinden iyileştirildi. Bu çeyrek, ABD ile birlikte Kanada ve İngiltere, mütevazi bir düşüşten istikrarlıya yükseltildi. Japonya, Asya’nın geri kalanı ve Euro Bölgesi, önceki çeyreğe göre istikrarlı notunu korudu. Afrika/Orta Doğu, Latin Amerika ve Rusya hala mütevazi bir düşüşte görülüyor.

CNBC Küresel CFO Konseyi, dünyanın en büyük kamu ve özel şirketlerinden bazılarını temsil eder. Çok çeşitli sektörlerde toplu olarak 5 trilyon dolardan fazla piyasa değerini yönetir. Bu çeyrekte yapılan ankete katılan 43 CFO’dan 28’i şirketlerinin karşı karşıya olduğu en büyük dış riskin pandemi olduğunu ifade etti.

CFO’lar 2021 için planlama söz konusu olduğunda, büyük çoğunluk planlarını bir aşı ümidine ve küresel sağlık krizinin sona ermesine dayandırıyor.
CFO 2021 Planları Üzerine Etki Sorusu
Kaynak: CNBC

Ekim ayında Çin, ekonomisinin ikinci çeyrekte %3,2 büyüdükten sonra üçüncü çeyrekte %4,9 büyüdüğünü açıkladı. Buna karşın üçüncü çeyrek büyümesi, uzlaşı tahminlerinin altında kaldı. ABD ekonomisi ise hükümetin kayıt tutmaya başlamasından bu yana görülen en büyük üç aylık düşüşten sonra toparlanarak üçüncü çeyrekte %33,1 arttı.

GCM Yatırım Banner

ABD büyümesine yönelik dördüncü çeyrek tahminleri yaklaşık %5’e işaret ediyor. Ancak Kasım ayında Covid-19 vakalarının yeniden canlanması, ekonominin bu rakama ulaşması için büyük bi,r engel teşkil ediyor. Dolayısıyla büyük Wall Street bankaları son haftalarda ABD için GSYİH tahminlerini düşürmeye başladı.

Küresel CFO’ların %65’i Covid-19 aşısının gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar yaygın olarak kullanılabilir hale geleceği vaadinin 2021 planları üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu söylüyor. Ayırca kabaca %21’i Covid vakalarındaki mevcut artışın gelecek yılın planları üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu ifade ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın