Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Danimarka’da Saxo Bank’a Kripto Varlıkları Elden Çıkarma Emri Verildi

Danimarka’nın mali denetçisi bankaların mevcut düzenlemeler kapsamında, kripto operasyonları yürütmesinin yasal olmadığını bildirdi.
Danimarka’da Saxo Bank’a Kripto Varlıkları Elden Çıkarma Emri Verildi
Yorum

Danimarka bankası Saxo Bank’a ülkenin mali düzenleyicisi tarafından yapılan duyuruya göre kendi kripto varlıklarını elden çıkarma emri verildi. Danimarka Mali Denetleme Otoritesi (FSA), mevcut düzenlemeler kapsamında finansal istikrar nedeniyle bankaların yan banka işi olarak bu tür faaliyetlerde bulunmasının yasal olmadığını açıkladı.

Açıklamada, Saxo Bank’ın kripto varlık alım satımının, diğer finansal ürünlerin arzı ile bağlantılı riskleri karşılamak için gerçekleştirildiğini ancak bunun, faaliyetin kendi başına Danimarka finans kurumları için izin verilmediği gerçeğini değiştirmediği kaydedildi.

Mali gözlemci ayrıca, Avrupa Birliği’nin kripto varlık düzenlemesi piyasaları (MiCA) olarak bilinen kripto düzenlemesinin 30 Aralık 2024’ten itibaren yürürlüğe girmesi nedeniyle, faaliyetin şu an için düzenlenmediğini söyledi.

Düzenleyici kurum, kripto varlıklarda düzensiz ticaretin finansal sistemde güvensizlik yaratabileceğini ve meşrulaştırma girişiminin temelsiz olacağını düşünüyor.

Saxo Bank’tan konuya dair yapılan açıklamada, “Mali Denetleme Otoritesi’nin kararını dikkate alıyoruz ve başka türlü nasıl yanıt vereceğimizi değerlendirmek için baştan sona okuyacağız. Kripto varlıkların sadeleştirilmesiyle ilgili risk oranını korumak için çok sınırlı bir kripto para birimi portföyüne sahibiz” ifadeleri yer aldı.

Maruziyetin büyük çoğunluğunun, borsada işlem gören ve takas edilen ürünler yoluyla hafifletildiği ve bu nedenle, düzenleyici kararının operasyonlar üzerinde çok sınırlı bir etkisi olacağı belirtilirken, müşterilerin önemli bir değişiklik yaşamayacağı bilgisi verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%