Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Kore Yatırımcıları Koruyacak Kripto Yasasını Kabul Etti

Asya’da kripto para ticaretinde önemli merkezlerden biri olan Güney Kore’de kripto yasa tasarısı kabul edildi.
Güney Kore Yatırımcıları Koruyacak Kripto Yasasını Kabul Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Coindesk’in aktardığı habere göre Güney Kore, kripto para piyasasına dair önemli bir karar alarak, dijital varlık alanında yasal olarak ilk somut adımı attı. Habere göre Güney Kore Ulusal Meclisi, Sanal Varlık Kullanıcı Koruma Yasasını kabul etti.

2024 yılında yürürlüğe girmesi beklenen yasa ile ülkede kripto varlık ticaretini yasal bir çerçevede kontrol altına almak adına önemli bir adım atıldı.

Güney Kore’nin kripto varlıkları tanıması da anlamına gelen yasanın, yatırımcıları olası risklerden korumayı amaçladığı ve buna sebep olacak kural dışı eylemler için verilecek cezaları da kapsadığı belirtildi.

Milletvekillerinden gelen 19 tekliften derlenerek hazırlanan yasa tasarısı, dijital varlıkları kabul ettiği gibi haksız işlemler için uygulanacak cezaları da belirleyecek.

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kullanıcı varlıklarını ayırması, sigortalı olması, bazı rezervlerin soğuk cüzdanlarda ve tüm işlemlerin kayıtlarının tutulmasına olanak sağlaması gerektiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Yasada yer alan maddeler arasında kripto alanında faaliyet gösteren şirketlerin kullanıcı varlıklarıyla işlem yapmasının engellenmesi de yer alıyor.

Yasanın kabul edilmesinin ardından ülkenin finansal hizmetler komisyonu, şirketleri, düzenleme ve denetleme yetkisine sahip olacağı, Güney Kore Merkez Bankası’nın kripto şirketlerinden veri talep etme hakkına sahip olacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.