Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dağlıoğlu: Türkiye’ye Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi Artıyor

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, yapılan reformlarla Türkiye'ye uluslararası doğrudan yatırım girişinin arttığını söyledi. Detaylar;
Dağlıoğlu: Türkiye’ye Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, özellikle son 20 yıl içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleştirilen birçok reform sonucunda Türkiye’ye uluslararası doğrudan yatırım girişinin arttığını ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu dolayısıyla New York’ta bulunan Erdoğan ve beraberindeki ekonomi heyetinin yatırımcılarla temaslarını değerlendiren isim, Türkiye’nin bu yıl çok güçlü bir yatırım ajandasına sahip olduğuna dikkat çekti.

Bu yıl yatırımcılarla çok sayıda etkinlik düzenlenmesinin önemini vurgularken mevcut tabloya bakıldığında gelecek dönemde uluslararası doğrudan yatırımların daha da artacağını öngördüklerini belirtti.

Amerikan Şirketler Derneği’nin (AmCham Türkiye) Global Türklerin yetenek haritasını ortaya koyduğu proje ile ülkenin nitelikli iş gücünün ve yetkinliklerinin uluslararası şirketlerde nasıl karşılık bulduğunun ortaya koyulduğunu ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yabancı yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantıya ilginin yüksek olmasının ne denli önemli olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

“Doğrudan Yatırımlardan Alınan Payı Yüzde 1,5’a Yükseltmek İstiyoruz”

Ülkenin bu yıl çok güçlü bir yatırım ajandası olduğuna ve yapılan reformlar sayesinde Türkiye’ye uluslararası doğrudan yatırım girişinin son yıllarda önemli seviyede arttığına dikkati çekti.

Son iki yılda 13,5 milyar dolar yatırım çektiklerini ve hedefin bunu 20 milyar dolar seviyesine taşımak olduğunu ifade etti.

Küresel uluslararası doğrudan yatırımlardan alınan payın yaklaşık yüzde 1 olduğu bilgisini veren Dağlıoğlu, bunu ise yüzde 1,5 seviyesine yükseltmeyi hedeflediklerini vurguladı.

“OVP Olumlu Karşılık Buldu”

Uluslararası doğrudan yatırımların ekonomi politikalarında önemli bir yer tuttuğunu vurgularken uluslararası yatırımcıların, yatırımlarını artırmak için fiyat istikrarına sahip bir ortam görmek istediklerini sıklıkla dile getirdiklerini ifade etti.

Bu bağlamda kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından detayları duyurulan Orta Vadeli Program‘ın (OVP) yabancı yatırımcılarda olumlu karşılık bulduğunun altını çizdi.

Önümüzdeki dönemde uluslararası doğrudan yatırımların daha da artacağını öngördüklerini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın