Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CyptoQuant Bitcoin’deki Yükselişte ETF’lerin Payını Açıkladı

Zincir içi analitik platformu CryptoQuant, Bitcoin’deki yükselişin yüzde 75 oranında ETF girişlerinden kaynaklandığını bildirdi. Detaylar şöyle...
CyptoQuant Bitcoin’deki Yükselişte ETF’lerin Payını Açıkladı
HABER GİRİŞ

ABD’de düzenleyici kurum SEC tarafından onaylanan spot Bitcoin ETF onaylarının ardından, kripto para biriminde yükseliş hızlandı. BTC yükselişini 50.000 doların üzerine taşıdı ve Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 52.600 dolar seviyesinden işlem görüyor. CryptoQuant analizine göre yeni yatırımların yaklaşık yüzde 75’i ETF’ler üzerinden gerçekleşiyor. Zincir içi veri analizi firması CryptoQuant’ın raporuna göre yatırımlar , Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) ETF’si hariç, spot Bitcoin ETF’lerinden kaynaklandı.

Raporda, “Bitcoin’e yapılan yeni yatırımların yüzde 75’inden fazlasının bu ETF’lerden geldiğini tahmin ediyoruz. Üstelik bu ETF’lerden yapılan yatırım, gerçekleşen piyasa kapitalizasyonuyla ölçüldüğü üzere yalnızca bir ay içinde Bitcoin’e yapılan toplam tarihi yatırımın yüzde 2’sine karşılık geliyor.” ifadeleri yer aldı.

Spot Bitcoin ETF akışları
Kaynak: Farside Investors

Verilere göre spot Bitcoin ETF’leri yaklaşık 215 milyon dolar değerinde toplam 4.115 Bitcoin topladı . BlackRock’un iShares Bitcoin Trust ETF’si, bu yazının yazıldığı sırada 253 milyon dolar değerindeki toplam 4.843 Bitcoin ile girişlerde en büyük paya sahipti.

CryptoQuant, Bitcoin için bir sonraki hedefin, ağ değerleme perspektifinden bakıldığında 56.000 dolar olduğunu belirterek, değerleme göstergelerinin anlamlı bir fiyat düzeltmesine ilişkin riskler göstermediğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Kripto yatırım şirketi DFG’nin kurucusu ve CEO’su James Wo, Bitcoin’in 52.000 dolara ulaşmasının ana nedeninin ETF girişleri olduğunu belirtti.

Spot Bitcoin ETF ürünlerinin tamamının artık 10 milyar dolardan fazla kümülatif değere sahip olduğunu belirten Wo, “BlackRock günlük olarak madenciliğinden 12 kat daha fazla BTC satın alıyor. Bu da kripto ekosisteminin spot Bitcoin ETF’leri aracılığıyla yeni bir kurumsal benimseme dönemine girdiği anlamına geliyor.” açıklamasında bulundy.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.