Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Ukrayna Müzakerelere Uzak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya ile Ukrayna arasında şiddetin artmış olmasına rağmen diplomasi kapısının açık kalması gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Ukrayna Müzakerelere Uzak
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 24 TV canlı yayınına katılarak gündeme dair yöneltilen sorulara cevap verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Astana’da bir görüşme yapacağını söyledi.

Bu bilgi, dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından duyurulmuştu. Kalın görüşmeye Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, İran ve Katar’ın da katılmasını beklediklerini söyledi. Ancak Erdoğan’ın, diğer liderden farklı olarak Putin ile ikili görüşme yapacağını açıkladı.

Ukrayna’nın Rusya için önemli olan Kırım Köprüsü’nü vurmasının ardından gerilimin arttığına dikkat çekilen röportajda, diplomasinin önemine vurgu yaptı.

Diplomasinin Kapısını Hiçbir Zaman Kapatmayalım Dedik

Diplomasinin Kapısını Hiçbir Zaman Kapatmayalım Dedik
Kaynak: Twitter

Kalın konuya dair olarak “Artık diplomasinin zemininin kalmadığını düşünenler genelde yanılırlar. Aslında tam tersine diplomasi böyle dönemlerde daha da anlamlı hale gelir.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kendisinin ilk günden beri savaşın uzamasını beklediğini ve öyle de olduğunu söyleyen Kalın, bunu öngördükleri için de diplomasi kapısının hiçbir zaman kapatılmaması gerektiğini söylediklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin önce Antalya Forumu’nda daha sonra İstanbul Forumu’nda Rusya ve Ukrayna taraflarını bir araya getirdiğini, ardından tahıl sevkiyatı sorununa çözüm bulduğunu hatırlattı.

Tüm ilhak ve şiddete rağmen hala diplomasi kapısının açık tutulması gerektiğini düşündüklerini ve iki tarafa da bu yönde telkinlerde bulunduklarını ifade etti.

Ukrayna tarafının taleplerinin yazıya dökülüp karşı tarafa sunulması gerektiğini, bunun uluslararası hukuktan kaynaklanan temel hak ve hukukunun garanti altına almak için atılması gereken bir adım olduğunu söyledi.

Ukrayna İlhaktan Dolayı Müzakerelere Sıcak Bakmıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile yaptığı telefon görüşmesine göre Rusya’nın Ukrayna ile müzakerelere hazır olduğunu belirtti. Bunu Ukrayna’ya ilettiklerini ancak ilhaklardan dolayı bu tarafın müzakerelere çok sıcak bakmadığını sözlerine ekledi.

Konuşmasına “Yani şu anda Ukrayna tarafından evet müzakerelere geliriz masaya otururuz yönünde bir teklif bize gelmiş değil. Biz tabii ki tarafları bir araya getirmek isteriz. Daha önce Ukrayna tarafı görüşmek istiyor Rusya buna yanaşmıyordu, şimdi Rusya tarafı müzakere istiyor Ukrayna buna yaklaşmıyor.” sözleriyle devam eden Kalın, çatışmaların bir an önce durması gerektiğini söyledi.

Fiili barışı sağlayabilecek tek liderin ise Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın