Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanlığı Pelosi’yi Yaylım Ateşine Tuttu

Dün Ermenistan’da Azerbaycan’ı hedef alan Pelosi’ye bugün Türkiye’den yanıt geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, ABD'nin Karabağ meselesinde resmi görüşünü sorguladı.
Cumhurbaşkanlığı Pelosi’yi Yaylım Ateşine Tuttu
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, dün Ermenistan’a giderek Azerbaycan’ı hedef alan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin açıklamalarını eleştirdi.
Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Oktay, Pelosi’nin Ermenistan ziyaretinde yaptığı konuşmasının tarihi ve güncel gerçeklerle uyuşmadığını savundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Amerikalı temsilcinin söylemini “iyi niyetten tamamen uzak” olarak tanımlayarak, Pelosi’nin taraf tuttuğunu söyledi.

Beyaz Saray yönetiminin ise Pelosi ve beraberindeki Ermeni lobisine destek veren birkaç siyasetçinin Dağlık Karabağ sorununa ilişkin söylemlerinin ABD’nin resmi görüşü olup olmadığına açıklık getirmesini istedi.

“Taraflı bakış açısını yansıtan ve diplomatik çabaları sabote eden açıklamalar asla kabul edilemez” diyen Oktay, Azerbaycan’ın yanında olduklarını yineledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın açıklaması şöyle:

“Bölgede kalıcı barış ve istikrara şiddetle ihtiyaç duyulan bir dönemde tüm uluslararası aktörleri hakkaniyetli, sağduyulu ve her şeyden önce de sorumlu şekilde davranmaya davet ediyorum. 30 yıldır haksız ve hukuksuz bir şekilde işgal altında tutulan anavatan topraklarını azat etmek için cansiparane bir mücadele veren Can Azerbaycan’ın yanında durmaya kararlılıkla devam edeceğiz.

GCM Yatırım Banner

Pelosi Ermenistan’da Yüksek Gerilim Hattı Kurdu

Pelosi’nin geçen ay tepkilere rağmen Tayvan’a düzenlediği ziyaret, Çin ile gerilim fişeğini ateşlemiş, uzun bir süre Pekin cephesinde askeri misillemeler görülmüştü.

Pelosi dün ise bir başka sıcak noktaya yönelerek Ermenistan’a gitmiş, aralarında Dağlık Karabağ ihtilafı yaşanan Azerbaycan-Ermenistan çekişmesine dahil olmuştu.

Ermenistan ziyaretinde yaptığı konuşmada, Azerbaycan’dan yana taraf olan Türkiye’nin de tepkisini çekecek açıklamalarda bulunmuştu.

Azerbaycan’ı 2 yıl süren ateşkes anlaşmasını ihlal etmekle suçlamış, Ermeni güçlerine karşılık veren Azeri askerlerini yasadışı ve ölümcül eylemlerde bulunmakla itham etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.