Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Soçi Dönüşü Rusya ve KPSS Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi'de gerçekleştirilen zirvenin dönüşünde, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Soçi Dönüşü Rusya ve KPSS Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün Rusya’nın Soçi kentinde Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmişti. Zirveden dönen Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına, Türk-Rus ilişkilerinin karşı karıya kaldığı meydan okumaların üstesinden diyalog ve iş birliği ile geldiğini ve Putin’le tesis ettikleri karşılıklı güven ve saygıya dayalı ortak anlayışın, iki ülke arasındaki ilişkilerin teminatı olduğunu söyledi.

Mevcut şartlar altında önemli olanın, iki ülke arasındaki ilişkileri ortak çıkarlar temelinde ve uluslararası sistem içinde sürdürmek ve ileri götürmek olduğunu belirtti.

Rusya ile İş Birliğinin Geliştirilmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik iş birliğinin daha da geliştirilmesi üzerinde etraflıca fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, ticaret hedefinin 100 milyar dolar olduğunu hatırlattı.

Enerji başta olmak üzere, ticaret, turizm ve tarım gibi alanlarda iş birliğini geliştirmek istediklerini kaydeden Erdoğan, “İkili ticaret hacmimizin daha dengeli bir zemine kavuşmasını temin etmek noktasında kararlıyız. Soçi’de Ticaret Bakanımız ile Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak tarafından mutabakat zaptı imzalandı.” ifadelerini kullandı.

Şimdi Kayıt Olun

Erdoğan’ın gündeminde Rusya ile Ukrayna savaşı ve ateşkes ihtimali de vardı.

Erdoğan: Putin ve Zelenski Görüşmesine Ev Sahipliği Yapabiliriz

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesine yönelik girişime atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşın kazananı olmayacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’e, Zelenski ile görüşmelerine ev sahipliği yapabileceklerini bir kez daha hatırlattığını söyledi.

Türkiye olarak kapılarının herkese açık olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Ülkemizde kimler yatırım yapmak isterse biz onlara her türlü desteği veririz” diye konuştu.

Putin’le ruble üzerinde mutabık kaldıklarını kaydeden Erdoğan, “Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da tabii Türkiye-Rusya arasında mali noktada ayrı bir güç kaynağı olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak.” açıklamasında bulundu.

‘Şanghay Beşlisi Toplantısına Katılacağız’

Tayvan’la ilgili ortaya çıkan gerginliğin azaltılması için tüm tarafların sağduyulu ve itidalli hareket etmesi gerektiğini belirten Erdoğan, Eylül ayında Şanghay Beşlisi’nin Özbekistan’da toplanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’in de ricada bulunduğunu ve toplantıya katılım sağlayacaklarını ifade etti.

Erdoğan katılım sağlayacakları toplantıya dair açıklamasında, “Şanghay Beşlisi’nin gerek üyeleri gerek gözlemci ya da diyalog ortağı olarak oraya katılacak olanlarla biz de beraber olalım diyoruz. Örneğin Çin geliyor, öbür tarafta Suud gelecek, Katar gelecek. Orada onlarla bir arada olmayı hedefliyoruz. Şu anda fevkalade bir durum olmazsa inşallah ben de oraya katılacağım. Orada bunları çok daha iyi değerlendiririz.” diye konuştu.

Kpss’nin İptali

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde iptal edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’na dair açıklamalarda bulundu.

ÖSYM başkanının görevden alınması konusuna değinen Erdoğan, soruşturmanın hayırlı bir netice vermesi açısından bu kararı almak durumunda kaldıklarını belirtti.

Yeni atamanın yapılması ile beraber süreci başlatma kararı aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sınavı iptal edilenlerden herhangi bir ücret talebi de kesinlikle olmayacak. ÖSYM, bundan sonraki süreci, kademeleri de inşallah en güzel surette devam ettirerek, şaibeleri de ortadan kaldırarak yoluna devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.